Снимка: БГНЕС
fallback

Камарата на строителите в България излезе с позиция, в която изрази своята подкрепа към предприетите от правителството мерки за борба с COVID-19. Същевременно с това те отчетоха тежките последици върху икономиката и бизнеса. От Камарата пожелаха спешни решения за облекчаване на фирмите в условията на ограничителните мерки в страната, става ясно от позицията им.

Oще по темата

Излагаме цялата позиция на Камарата на строителите в България:

1. Строителството трябва  да продължи. Секторът е структуроопределящ за икономиката на страната  и осигурява заетост на над 200 хил. работници и служители. За  тях и техните семейства спирането  на строителната дейност означава лишаване от средства за препитание, невъзможност за заплащане на задължения, сметки, за закупуване на жизненоважни медикаменти. По отношение на големите инфраструктурни проекти, финансирани с европейски средства, спирането на СМР може да доведе до забавяне на срока на изпълнение и финансови корекции, а в някои случаи и до загуба или връщане на евросредства.

2. Настояваме за бързо  разплащане от страна на държавата, общините, агенциите и всички  възложители към строителните  фирми за вече извършена и приета работа. КСБ на базата на информация, предоставена от фирмите членове, изготвя справка за дължимите средства от публични възложители към бранша.

3. Държавата  да изработи в спешен порядък  механизъм за финализиране и  разплащане на многобройни обществени поръчки с по-малък размер.

4. Администрацията  не трябва да спира работа, като се положат максимални  усилия за бързо обработване  на документи, справки, удостоверения и други.

5. Призивите  за стопиране на обществените  поръчки са напълно несъстоятелни. Икономиката трябва да продължи  да се развива при спазване  на санитарно-епидемиологичните  мерки.

6. Извънредната  ситуация изисква извънредни  мерки по ускоряване и опростяване на приемането на завършените СМР и бързото им разплащане дори в случаите, в които обектите не са приключили поради забавени и/или отложени доставки на суровини, съоръжения и оборудване от чужбина. В тези случаи трябва да се разработят механизми за преразглеждане на вече договорени срокове за изпълнение на договорите.

7. Необходимо  е да се инвестират повече  публични средства в големи и средноголеми инфраструктурни  проекти, с които да се подкрепи  българската икономика. По време  на кризи публичният ресурс е този, който извежда икономиката от рецесия.

Във времето на сериозни и непредвидими предизвикателства, пред които Европа и нашата страна са изправени, за КСБ и нейните членове от първостепенно значение е продължаване на работата на фирмите и запазване на хората, заети в тях, защото от това зависи оцеляването им в този труден за всички период, а с това и запазването на отрасъла. Можем да се справим само заедно, организирано, трезво, без паника, с мисъл за настоящето, но и за бъдещето.“, завършва позицията на строителите у нас.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

28

Защо

преди 4 години

Време е да се сложи край на презастрояването Да се озапти бетонирането на морето и планината. Да се спре узаконяването на превръщането на земеделски земи в скъпарски комплекси. Да фалира имотната мафия. Преквалифицирайте се

27

бай иван

преди 4 години

Ще ви кажа защо бързат!Идва нова криза, с нов спад на цените на жилищата. Коронавируса само ускори процеса. Който построил и продал, продал. Останалите да духат супата.Очаква ни висока безработица, държавата няма да има приходи от дахък общ доход, за да го компенсира ще се вдигнат данъците на имотите(вече на МПС ги вдигнаха). Ще стане неизгодно да се държи празно жилище. Този който се е нахапал с имоти или ще продава или пуска под наем. Това ще срине нивата на наемите, което ще намали цените.

26

Хм

преди 4 години

Пълен абсурд е да бъдат спирани дейностите на открито.

fallback