Архив: БГНЕС

Два прототипа на защитни облекла за медицински персонал, работещ със случаи на коронавирус, са представени от българските производители. Това стана ясно след срещата им с министъра на икономиката Емил Караниколов и ръководителя на Кризисния щаб генерал Венцислав Мутафчийски.

Същевременно министърът посочи, че държавата е осигурила за няколко месеца защитно облекло и консумативи за лекарите, но, по думите му, в момента конюнктурата на пазара показва, че при тези стоки търсенето в пъти надминава предлагането и затова се ангажира българската индустрия, за да се включат в този процес. Той също напомни, че от Турция се чакат всеки момент от тези изделия.

Предложенията за производство на тези изделия, ако те преминат успешно изпитванията, ще бъдат изпратени в Министерството на здравеопазването. Текстилните асоциации са потвърдили, че са готови веднага да започнат да шият тези изделия при осигурена материя, за което има готовност от страна на вносителите, и при одобрен типов продукт.

Моделите са от водоустойчива материя и могат да бъдат използвани между 30 и 50 пъти, съобщи БНР. В момента медицинския персонал е осигурен с костюми за еднократна употреба.

Министър Караниколов съобщи, че досега заявките за еднодневни облекла са били 111 000 на месец, а маските са 100 000 също на месец.

Ако бъдат одобрени, българската държава ще направи поръчка, като месечно са необходими около 100 хиляди облекла.

Министър Караниколов съобщи, че очаква скоро в търговската мрежа да се появят маски за хората.
До момента е имало български производители, които са изнасяли маски, но след забраната това е невъзможно.

Със сигурност можем да обезпечим нуждите на населението за следващите 2-3 месеца, увери Каранилолов.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase