fallback

Общ преглед

Археологически находки, разкрити при строителството на автомагистрала „Хемус“ в участъка Белокопотиво - Буховци, са част от експонатите в националната изложба „Българска археология 2019“, съобщават от АПИ. Традиционната експозиция с най-интересните и впечатляващи проучвания се открива на 14 февруари в Националния археологически институт с музей при БАН.

В изложбата, която ще продължи до 26 април, може да се видят керамична чаша и бронзова фибула от ранната желязна епоха. Находките са открити по трасето на автомагистралата край село Градище в област Шумен.

С постери са представени археологическите проучвания край Сливница при изграждането на пътя Калотина - София. Според специалистите изследваният обект са останки от селище и жилищни постройки от бронзовата и ранната желязна епоха. Също с постер в изложбата са представени и разкритите останки от късно-античния храм, открит по трасето на обходния път на Габрово.

През 2020 г. за археологически проучвания на изграждащите се големи пътни проекти на Агенция „Пътна инфраструктура“ ще бъдат осигурени близо 5 млн. лв. За опазване и проучване на културно-историческото наследство по трасето на АМ „Хемус“ между 122-ри и 189-ти километър ще бъдат проучени 15 обекта. Част от тях са селища от праисторията, римската епоха и средновековието, както и надгробни могили.

По направлението на пътя Видин - Димово - Бела - Ружинци - Монтана са регистрирани 8 археологически обекта. По първоначални данни някои от тях представляват селища от II-ро до I-во хилядолетие преди Христа. Има и материали от римската епоха и от османския период. Един обект от късната античност ще бъде проучен по трасето на път І-8 Калотина - СОП.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

26

Анонимен

преди 4 години

До 25 до дедо Ви - не плещи по този упорит начин небивалите си глупости, дето ги въртиш на латерна от 5 години - все едно и също. Татарите са имали по-близки контакти с населението на днешна Украйна, но не и с населението на Русия, която е далеч на север от тях. В Русия са правени над 40 генетични изследвания и нито едно не е показало сериозен генетичен примес от татарски произход. Пази си измислиците си за себе си, защото ни досаждаш с брътвежите си, които нямат нищо общо с науката

25

Анонимен

преди 4 години

Всъщност тези които разни "историци" наричат пра-българи са от племената утигури и кутригури. Живеели са северно от Кавказ. Това всъщност са потомци на траки от странджанско, които са се преселили там начело с цар Котис. Били са родом от гр. Ургури. Днес това е с. Българи.

24

до дедо Ви

преди 4 години

Всъщност дори генетични изследвания сред мъжете в България, независимо от етноса показват 49 процента тракийски произход, около 20 процента славянски и останалите около 30 процента ирански, прединдоевропейски, келтски, семитски. След 500 турско робство/иго/владичество или каквото е там, хората реално от тюркски произход са 1-2 процента. В Русия за 150 години татарско иго хората от тюркски произход са над 25 процента.

fallback