Снимка: Bulgaria ON AIR
fallback

Инициативата "Капачки за бъдеще" започва да събира и пластмасовите бутилки, парите от чието рециклирана отново ще отидат за нуждаещите се. През 2019 г. кампанията успя да закупи 19 кувьоза за болниците.

"Вече събирам повече пластмаса от една община. Община Бургас е събрала 150 тона пластмаса, а ние 190 тона през 2019 г. Опитваме се да направим организация, за да включим и бутилките. Събирането им е поне 10 пъти по-сложно. Една бутилка заема много повече място, дори да е смачкана. В един камион, ако успеш да събереш 8-9 тона, то смачкани бутилки може 3-4 тона, което оскъпява няколко пъти транспорта", обясни основателят на кампанията "Капачки за бъдеще" Лазар Радков за Bulgaria ON AIR

Организаторите обмислят вариант да бъдат използвани механични преси, с които по-лесно да смачкваме бутилките. Преди всичко обаче имат нужда от партньори рециклатори в цялата страна, от помощ за логистиката, както и от хора или фирми със свободни складове, гаражи и дворове, в които да бъде съхранявана пластмасата.

"Разчтитаме и на празни курсове на транспортни фирми. Количествата пластмата в рамките на една кампания ще скочат двойно. Искаме да го направим още тази пролет", посочи Радков в студиото на "България сутрин".

А 12 бебенца подкрепят кампанията "Капачки за бъдеще" с нов календар за 2020 г. Фотографиите са страхотни, а парите от закупените календари също ще отидат за апаратура за болниците.

"Дотук имаме заявени над 1200 календара, което значи, че ще може да помогнем на 2-3 болници. Физически понякога се уморявам, но самото удовлетворение, всички хора,  с които се срещаш и искат да помогнат, много те зареждат. Успяхме да обединим множество страхотни хора с големи сърца. Най-големият актив на кампанията са всички доброволци", сподели Лазар Радков.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

27

Анонимен

преди 4 години

Събирам и предавам капачки за каузата! Гледам да си разпределям *** по различните контейнери и тн Това да избереш начин на живот в който гледаш да "цапаш" по-малко природата и да си полезен с това на други е прекрасно нещо.Идва голямото НО обаче. Защо държавата, чиито деца са това не си влезе в правомощията и да намери пари за болниците. Бюджетите за здравеопазване скачат всяка година а накрая капачки за кувьози. Не е лошо хората да го правят ама само като подпомагане на държавна политика

26

Анонимен

преди 4 години

Вместо да събираме капачки, да се направи масова антиреклама на модите, които увреждат дълготрайно и умишлено здравето на младите. Преди беше с голи кръстове, сега ходят с голи глезени и мижави обувки посред зима и при ниски температури , плюс голи колене. Нямам никакво съмнение, че модата се подпомага от големите производители на медицински изделия. Крайно време е да хората да си отворят УМА, а не да ходят като Овци!

25

Анонимен

преди 4 години

Шредери за раздробяване...

fallback