Снимка: Bulgaria ON AIR
fallback

Дните и периодите отброяваме и тълкуваме още с лунен календар, слънчев календар, китайски календар, църковен календар и т.н. За всяко поколение обаче е важен един друг - неписан календар, който преплита обичаи, традиции и вярвания с дълбока символика. С нея са празнували предците ни. Какви са били страховете им и как са виждали бъдещето - отговори на тези и други въпроси дава книгата на Анелия Овнарска-Милушева, наречена "Думам ти, щерко".
Oще по темата


"Интересът дойде от решението ми да уча етнология. Това е паралелна част от случващото се около мен. Повече от 30 г. съм до Бистришките баби и внучки", разказа за "България сутрин" етнологът Анелия Овнарска-Милушева.

По думите ѝ по-големият интерес към селото дошъл след вписването на Бистришките баби в списъка на ЮНЕСКО.

"Нашите песни се учат с пеене. Щастливи сме, защото сме си на село, но и сме до големия град. Синът ми също е коледар", допълни тя.

"Дори възрастните хора имат нужда от приказки. Обичам да ходя по фолклорни събори и там срещам много нови хора, които се интересуват от българската култура. Всеки има потребност да се връща към корените си. Човек в един момент се чувства изгубен и има нужда да намери своята идентичност", каза още Овнарска-Милушева за Bulgaria ON AIR.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

5

Анонимен

преди 4 години

Думам ти щерко - селияндуризъм до всички завои на червата.

4

Анонимен

преди 4 години

Жалка селска държавица, пълна със селски хора...

3

Анонимен

преди 4 години

Българския народ е християнизиран от Византия през 866 г дефакто всичко християнско у нас е наложено от Византия---Брех, само 12-13 века християнство, никаква традиция направо. То когато България приема християнството през 864, повечето други християнски държави не са съществували и на теория.

fallback