Архив: Булфото
fallback

От следващата учебна година предучилищното образование ще стане задължително и за 4-годишните деца. Това обяви просветният министър Красимир Вълчев в Министерския съвет.

Той добави, че това е записано в разпоредбата за Държавния бюджет, която задължава министерството да изготви проектозакон за промени в Закона за предучилищното и училищното образование.

Днес заседава координационното звено по изпълнение на Механизма за предотвратяване на отпадането на деца и ученици от образователната система.

Министърът на образованието припомни, че за въвеждането на задължителната подготовка за децата на 5-годишна възраст е бил направен компромис от две години за общините, които нямат такава възможност. През това време не са получавали допълнителни средства. "В момента сме сформирали работна група, но общият принцип ще бъде от учебната 2020/2021 г., вероятно с изключения", каза Красимир Вълчев.

От началото на учебната година допълнително 6500 деца са записани в образователната система, посочи Вълчев. Това е доста по-малко от предходните две години. Тогава общо 42 500 деца са били записани в образователната система, които преди това са били отпаднали или не са били записани, предаде БТА.

Вълчев уточни, че за трите години около 49 000 деца и ученици са записани в образователната система. Отделно от това има и вторично отпаднали, които за трите години са малко над 6 000. "Т.е. говорим за един нетен резултат от 43 000 деца, които са допълнително записани в образователната система", заяви Красимир Вълчев.

"Държавата няма нужда от деца без семейства. Държавата няма нужда от деца, които са неграмотни. Държавата няма нужда от деца, които живеят в насилие. Деца, които не говорят български език и деца, които не могат да се реализират", заяви Сачева.

Тя изтъкна, че усилията на държавата не са да се отнемат децата. Те са насочени към точно обратното - за подпомагане на семействата на тези деца и защита на правата на онези деца, които не могат да получат адекватна защита от семействата, в които живеят.

Вицепремиерът Томислав Дончев добави, че в рамките на днешната среща е било отчетено, че е необходима вторична мобилизация в рамките на вече създадената. Според него са необходими повече усилия на терен. Затова е взето решение да се правят и зимни обходи, въпреки че не е началото на учебната година. Според него допълнително трябва да се разшири спектърът от действия, които се предприемат.

Той е на мнение, че основен фокус трябва да бъде превенцията. Въпреки всичко Дончев смята, че механизмът за предотвратяване на отпадането на деца и ученици в задължителна училищна възраст работи успешно.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

52

Nobody

преди 4 години

Явно тук коментират само майки, които са по 3-4 години майчинство (само в България го има това). Вземете се образовайте малко и проверете кога започват ясла, детска градина, предучилищна и училище децата в Западна Европа, Австралия и Америка (все по-слабо развити страни от този икономически хегемон България) С този селски, комунистически манталитет до никъде няма да стигнете. Майките до 3 години гледат децата си и пушат цигари по кафетата...много *** народ има по тези географски ширини.

51

учителска заплата

преди 4 години

Две са причините: Първата, че децата не достигат за минимума часове на учителите и Втората - насочена е тихо-мълком към препечените, да ги учат на български!Колкото повече децата се "обхващат" от СИСТЕМАТА, толкова повече проблеми и неграмотност сред младежите. ФАКТ!

50

Анонимен

преди 4 години

По добър учител от родителите няма .Всеки гледа да ти промива мозъка както на него е удобно и изгодно.

fallback