Снимка: Reuters
fallback

Преди няколко дни бяха заловени 800 тона отпадъци, рацпределени в 17 вагона, които пътуваха за България. Според разследващият журналист Чезаре Джуци, който от години разследва мафията на Апенинския полуостров, в трафика участват не само нелегални организации, но и много легални фирми за прераподка на боклук. Първоначално боклукът бил изпращан към Китай, но след появата на нови ограничения, той бил пренасочен към Източна Европа, съобщават от bTV.

Oще по темата

Боклукът в Италия се натрупвал, за това трябвало за бъде изведен от страната

"През последните 3 години има други подобни случаи и разследвания на Карабинерите за търговия с отпадъци и в Италия, и в чужбина. Става въпрос за големи количества боклук, за чието отстраняване - особено на пластмасовите, биха били нужни много пари. Преди време унищожаването на отпадъците често се извършваше в Китай, където местните заводи ги получаваха и изгаряха много по-евтино от нашите фирми. През 2017-а обаче китайското правителство наложи забрана да се внасят нерафинирани чужди отпадъци, защото пластмасите често съдържат и метали, платове, заразени или отровни съставки и други. Така за бизнеса преработката в Китай се оказа скъпа и италианските компании натрупаха отпадъци, за които търсеха място за преработване. Те бяха разпределени по мащабни вериги на криминални организации, които работят нелегално", обяснява Чезаре Джуци.

След появата на забраната в Китай, боклукът тръгнал към Африка и Източна Европа

"Заедно с легалния бизнес с отпадъци работят и много фирми, които предлагат същите услуги за смешни пари. Евтините услуги, естествено, са нерегламентирани и затова отпадъците се изпращат в чужбина, губят им се следите и така трудно могат да бъдат открити от властите в Италия. Тук става въпрос със сигурност за много добре организирана криминална мрежа. В тези случаи наблюдаваме присъствието на едни и същи "герои", които имат връзки с мафиотските организации и в миналото, и със силните на деня. Особено след китайската забрана пазарът в Източна Европа става все по-привлекателен и печеливш", казва той.

Чезаре Джуци е на мнение, че компаниите в този бизнес непременно са безупречни във всяко отношение - имат връзки в чужбина, верен персонал във всички сектори - от главните управители до шофьорите, счетоводителите, които фалшифицират цялата документация, администратори и брокери - никога не става въпрос за изолиран случай с един камион, влак или каквото и да е превозно средство.

"Става въпрос за една много добре изградена международна мрежа, която свързва цяла Европа и всеки път отваря нови канали и подготвя пратки за нови дестинации. Така те по-трудно могат да бъдат свързани от разследващите. Досега сме имали подобни случаи с кораби, но за пръв път работя по трафик на боклук с влакова композиция. И друг път съм разследвал в дълбочина действията на мафията и в този казус виждам как е замесена Ндрангетата - калабрийската мафиотска организация, която от край време е свързана с операции в този район и която се е превърнала в международна след китайската забрана", допълва той.

Превръща ли се Източна Европа в сметище на Западна?

"Имали сме много повече разследвания и случаи, свързани с Румъния. Не е казано, че отпадъците са щели да останат в България, но можем да предположим, че страната ви най-вероятно е била финалната дестинация. Вижте, има два "пътя на боклука" от Италия. Първият е лесен и напълно незаконен. Отпадъците се изоставят в напълно изолирани и необитаеми терени край малки села и се разпръскват на огромни площи или се погребват под земята. Така изглежда, че те са просто отпадъци от местните жители или е незаконно сметище. По този начин не може и да възникнат подозрения, че боклуците са опасни, токсични или промишлени.

При другия случай, който често се свързва с Румъния, отпадъците се изпращат по легален път и се описват като узаконен вид отпадъци, които могат да бъдат преработени легално - например, чрез изгаряне. Когато тези отпадъци обаче са дълбоко токсични, сурови и вредни, тяхното преработване е изключително скъпо. Ако пътуват с фалшиви документи, те биват изгаряни, въпреки че е против всички норми. Така и в двата случая отстраняването на боклука е изключително евтино, въпреки че се нарушава цялото екологично европейско законодателство", разказва още журналистът.

"Все още не знаем откъде и за къде са пътували отпадъците. Разследването е започнало миналата седмица. Карабинерите са идентифицирали италианската фирма, която е била ангажирана за превоза. Не мога да кажа все още името ѝ, защото действията на властите продължават, но отговорните лица на въпросната фирма не са вписани официално като такива в регистрите. Отпадъците също са на въпросната компания. Работи се по въпроса кой точно ги е очаквал в България, защото е доста вероятно описаните имена да не водят до истинската крайна цел. Процесът по разследването в Италия е дълъг и може да продължи поне още 6 месеца, за да се стигне до заключение и да се знае кой точно участва в схемата", споделя още Чезаре Джуци.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

52

Анонимен

преди 4 години

Хора вкарват се *** не само от Италия,а и от други европейски държави и от държави, които не са в ЕС!Това трябва да спре,ще превърнем страната си в кошче за отпадаци и мръсен въздух.Бойко като е подписал договор и неустойка,да си я плаща и да върне сметта,която замърсява въздуха,водите и почвата!Дори хората,които изгарят сметта,казаха че са против ,но нищо не могат да направят,защото Бойко е подписал договор.

51

ево

преди 4 години

Ами то *** при *** отива ,или казано с езика на мафията един плаща ,един поръчва музиката,а същия прибира...сухото.Пък народа,народа не вълците,а вече кучета го яли!

50

Анонимен

преди 4 години

нали ви харесва да сте връзкари рушветчии чалгаджии и чорбаджии какво недоволствате?

fallback