Снимка: Pixabay
fallback

От ръководството на Българската академия на науките /БАН/ в становище изразяват несъгласие с приета "Харта за македонския език" от Македонската академия на науките и изкуствата. Това съобщи пресцентърът на БАН.

Oще по темата

От БАН информират, че на 3 декември 2019 г. Събранието на Македонската академия на науките и изкуствата /МАНИ/ е приело "Харта за македонския език". В нея са конструирани исторически и езикови аргументи в защита на официалния книжовен език на Република Северна Македония, като отделен самостоятелен език с континуитет и генеалогия, определян в Скопие като "македонски", посочват от БАН.

"Документът предизвиква много сериозни научни възражения. Затова той беше обсъден от ръководството на Българската академия на науките, след което бяха поискани и представени становища от три института на Академията - Института за български език, Кирило-методиевския научен център и от Института за исторически изследвания", се казва в съобщението от ръководството на БАН.

В него се уточнява, че постъпилите становища са били подкрепени и от индивидуални позиции на членове на Събранието на академиците и член-кореспондентите на БАН /САЧК/.

"На свое заседание днес Събранието на академиците и член-кореспондентите обсъди Хартата на МАНИ и постъпилите становища от институтите на БАН. Изказванията на членовете на Събранието бяха еднопосочни и категорични в защита на научните истини и факти относно произхода, историята и характера на официалния език в Република Северна Македония, които в цитираната Харта са представени некоректно и с подмяна на научната терминология. БАН и САЧК считат изразената в обсъждания документ позиция на Събранието на Македонската академия за невярна и неприемлива, вредяща на отношенията между двете съседни страни. В този смисъл и позицията на БАН остава единодушна и непроменена - официалният език в Република Северна Македония е писмено-регионална норма на българския език", се посочва в съобщението от ръководството на БАН.

В него се казва, че САЧК ще акцентира върху този научен факт с поредица от събития, които да получат широка обществена и медийна разгласа не само у нас, но и в чужбина. Фактите изискват специално внимание, поради което за становището на БАН ще бъдат официално уведомени както Народното събрание на България, така и висшите държавни институции.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

41

От 24

преди 4 години

До Анонимен 28Ти наистина нямаш представа какво се е случвало в границите на географската област Македония през последните два века.Този израз - "аморфна маса", се използва винаги, когато се има за цел етническа асимилация.Как са се самоопределяли? Достатъчно е да се поровиш в старите архиви, в записите на автентичен тогавашен фолклор и в пътеписите на чужденци, минали през онези земи през 19-и и началото на 20-и век.А да се "пишат" македонци, наистина са ги задължавали административно.

40

Анонимен

преди 4 години

Правилното име на БЮРМ трябваше да бъде Нова Македония,каквато е и всъщност.Сега тази нова нация протяга ръце към всичко свързано с името Македония.Антично ,гръцко, римско,българско.Няма да има разбирателство,докато не започнат да учат една нормална история,а не белетристика и лъжи.

39

Анонимен

преди 4 години

Браво на БАН.Трябва да се отговаря адекватно на провокациите от Скопие.Не признават македонски език,защото е искуствен и не са съгласни с континуитета,а не че не съществува.Той си има дата и място на създаване.1945г в манастира"Прохор Пчински". Същото е и с македонската църква.Тя не е наследница на Охридската архиескопия,както искат да се покажат,а на Българската екзархия.Като се разчистят лъжите,няма да има проблем в признаването и на двете.

fallback