Снимка: архив, БулФото
fallback

Периодът, в който работодателите в ЕС изплащат болнични, е между два и 30 дни. Това показва анализ на КНСБ на практиката сред страните-членки.

Oще по темата
Сходни схеми с българската практика при финансирането и изплащането на обезщетения при болест по отношение на продължителността на изплащане на обезщетенията, както от страна на работодателя, така и от осигурителния институт се наблюдават в държави като Естония, Испания, Латвия, Литва, Полша, Словакия, Словения, Унгария, Чехия.

В 13 държави-членки (Латвия, Швеция, Холандия, Австрия, Гърция, Естония, Италия, Чехия, Испания, Малта, Франция, Кипър и Португалия) е въведен изчакващ период от 1 до 3 дни, в който няма плащане (отсъства заместващ доход).

Практиката в Испания, например, е работещият да плаща първите дни от боледуването, но в много компании има вътрешни регламенти, които не допускат работникът да бъде ощетяван, допълват от КНСБ. В Австрия и Германия пък работодателят поема обезщетяването на служителите си през първите няколко седмици от боледуването им. За първите три дни там дори не е необходимо предоставяне на болничен лист, посочват от синдиката.

КНСБ вече заяви, че няма да обсъжда каквито и да е промени в изплащането на болничните, докато не се проведе среща с министър-председателя Бойко Борисов в рамките на Националния съвет за тристранно сътрудничество. Настояваме и вярваме това да се случи във възможно най-кратки срокове, казват от синдиката.

 

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

23

Анонимен

преди 4 години

Българските работонаематели лъжат като римляни за всичко в Европа. Винаги трябва да се опровергават долните лъжи на работонаемателите по европейските права по труда.

22

до Роки

преди 4 години

В Германияа ако си здравно осигурен към законова здравна каса плащаш до 1 месец престой по 10 евро на ден за календарна година.Ако престоят в болница е повече нищо не плащаш ,което е над 30дни.Сметките идват със закъснение по пощата директно от болницата.Ако си частно осигурен си плащаш абсолютно всичко гаворим за хиляди евро и после с разписки си търсиш парите от частната каса.

21

DO 10

преди 4 години

В България Данъци и Осигуровки са 70 % , за това много хора бягат в Германия .Ако сте запознат/а няма да плещите такива глупости .

fallback