Снимка: Pixabay

Остра реакция на синдикатите предизвика решението първият ден от болничния да не се заплаща от работодателя или държавата, а да е за сметка на служителя.

КНСБ и КТ "Подкрепа" ще обявят общи синдикални действия. Президентът на КНСБ Пламен Димитров бе категоричен пред БНР, че няма да го допуснат.

Още по темата

По думите му това е несправедливо и не решава проблема с фалшивите болнични.

"Тези около 60 млн. лева, колкото струва в момента плащането на първия ден от болничните от работодателите, да бъдат взети от джоба на българския работник и служител. Майките с малки деца до 2-3 години обикновено десетина пъти годишно излизат в болнични, защото техните деца боледуват. Това значи половин заплата на тази майка да бъде иззета. Как и по каква причина и защо трябва да бъде дадена на работодателя, вместо да бъде от джоба на работника или на тази майка. Не виждам основание за това. Това няма да реши проблема с фалшивите болнични по никакъв начин", каза Димитров.

Според него е добре, че минималната пенсия скача на 250 лева от догодина.

Бизнесът приветства решението да не плащат първия ден боледуване, а увеличението на най-ниската пенсия не смятат за добра новина. 

Васил Велев от Асоциацията на индустриалния капитал изрази пред БНР задоволство от обявеното решение за първия ден болничен. В момента бизнесът поема първите три дни боледуване.

"Откакто действа този режим, разходите за болнични са се повишили три пъти, а броят им два пъти", посочи той.

Според него това е "най-масовата измама и кражба".

"По наша оценка над 1/3 от болничните са на здрави хора. Ние имаме средно за година от порядъка на 11-12 дни боледуване на наетите в България, а под осем са в ЕС. Тази мярка, макар и недостатъчно решителна, е правилна", смята Васил Велев.

По думите му годишно се произвежда с 2 млрд. по-малко като БВП заради фалшиви болнични листове.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase