Снимка: Pixabay
fallback

Злоупотребите с болничните листове налагат промяна в системата, настоява бизнесът.

"Първите 3 болнични дни реално не ги плаща работодателят, както е по закон, а съвестните работници, които се трудят, вместо тези които се правят на болни", коментира председателят на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев пред bTV.

Oще по темата
Според него не във всички случаи е така, но феноменът расте.

Той посочи, че у нас средно се взимат между 9 и 10 болнични дни, докато в съседни страни броят е много по-малък. Като пример Велев посочи Турция, където средно болничните дни са 3.

Освен това заяви, че на година се изплащат и допълнителни 5 млн. лв. от предприятията, без да се имат предвид изплащанията от НОИ.

Велев заяви, че злоупотребите с болничните листове растат.

Според него законодателството е направено така, че да стимулира масови кражби и корупция.

Като ефективна мярка той обясни, че в повечето европейски страни има т.нар. дни на изчакване, при които обезщетението е много по-малко, а в някои случаи то подлежи и на данъчно облагане.

Специалистът подчерта, че според официална статистика за последните 3 г. в страната има около 3 300 отменени болнични листове.

Д-р Николай Брънзалов от Националното сдружение на общопрактикуващите лекари  изтъкна, че бизнесът не страда заради лекарите.

Той обясни, че работата на медицинските лица е да прегледат пациента и да го върнат възможно най-бързо на работа. По думите му е много трудно да се докаже, че човек не е болен, а за времето, в което е отсъствал, лекарят е задължен да издаде съответните документи.

Брънзалов каза, че ако има злоупотреби и лоши практики, то би следвало те да подлежат на наказателна отговорност.

"Ние като лекари не защитаваме лоши практики”, допълни още той.

Според него е важно да се направи статистика за това колко болнични дни са отпуснати по отделните пера на заведенията, колко души са хоспитализирани и колко време им е дадено за възстановяване.

Той заяви, че Българският лекарски съюз иска среща с бизнеса, за да обсъдят проблемните точки.

Икономическият експерт Мика Зайкова категорично се обяви против спирането на плащане при болест. По думите ѝ това е "нечовешко и незаконно”.

Тя подчерта, че злоупотреби с болнични дни и средства трябва да бъде криминализирано. Освен това е нужно
въвеждането на строг и ефективен контрол от страна на здравното и трудовото министерства.

Според експерта обезщетението трябва да се плаща, но не и от бизнеса.

По думите ѝ това е било временна антикризисна мярка, която законодателството е превърнало в постоянна, за да спаси някои институции от фалит.

Зайкова изтъкна, че броят на хората, които наистина страдат от различни заболявания е много по-голям от тези, които не са, но не присъстват на работното място.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

447

Аз до 457

преди 4 години

Тъй като гледам какви глупости приказваш явно съденето на тикви ти е потомствен занаят. Нещо не разбрах какво общо има магистралата с изплащане наболничен от осигуровките които аз лично си плащам ама айде докато си носил тиквите толкоз ти бил капацитета. А иначе много ясно че няма да съм съгласен да плащам за нещо и да не получавам нищо насреща. Който *** да бъде санкциониран. Все едно да ми кажеш че понеже масово не се спазва ограничението за скорост да забраним колите. Аре малко по умно а?

446

Мнение

преди 4 години

Всеки работещ ПЛАЩА за болничните - ние работещите ПЛАЩАМЕ. Нито държавата ни плаща, нито бизнеса. Парите за болнични идват от НАШИЯ ДЖОБ - НА РАБОТЕЩИТЕ. Така, че държавата и бизнеса да мълчат - ТОВА СА НАШИТЕ ПАРИ! Единствената роля на държавата е да контролира кой ***. Щом не може да го прави - да подават оставки директори и да намерят, някой, който ще го контролира, а не по най-тъпия начин да ни режат парите, заради собствената си некомпетентност!

445

анонимен

преди 4 години

До кога ще въртите тая простотия на първа страница

fallback