Снимка: архив, БулФото
fallback

Ще бъде създаден национален механизъм за мониторинг в областта на борбата с корупцията и организираната престъпност, съдебната реформа и върховенство на закона.

Приемането на тази мярка следва и дадените от Европейската комисия препоръки по Механизма за сътрудничество и проверка, напомнят от МС.

Националният мониторингов механизъм е предвидено да се осъществява чрез Съвет за координация и сътрудничество. Институции от различните власти, които изпълняват дейности или мерки в посочените области, ще представят информация за напредъка в посочените области.

Съветът ще осъществява дейността си при спазване на принципите за разделение на властите и независимост на съдебната власт.

Участието в Съвета на органите, които са извън изпълнителната власт, е на доброволен принцип и е израз на сътрудничество и диалог между властите.

Съветът ще има координационни и съвещателни функции и в него ще участват представители на най-високо ниво - заместник министър-председателят с ресор "Правосъдие", представляващият ВСС, председателят на ВКС, председателят на ВАС, главният прокурор, главният инспектор от Инспектората към ВСС, председателят на КПКОНПИ, министърът на вътрешните работи, министърът на правосъдието, министърът на финансите.

Предвижда се за всяко заседание да бъде отправяна покана за участие до председателя на правната комисия в Народното събрание, както и до председателите на парламентарните групи.

Съветът ще се ръководи от двама съпредседатели - заместник министър-председателя с ресор "Правосъдие" и представляващият ВСС, което ще гарантира равнопоставеността и независимостта на съдебната власт.

Заседанията ще се провеждат на три месеца в първия понеделник на съответния месец. Съветът може да провежда и извънредни заседания по инициатива на съпредседателите или по искане на 1/3 от неговия състав, като задължително се посочват въпросите, които ще се обсъждат и членовете на Съвета, които ще докладват по тях.

Към Съвета ще се създаде и Граждански съвет с 8 членове - представители на професионални организации на магистратите, неправителствени организации и на организации на работодателите.

Членовете на Гражданския съвет ще осъществяват наблюдение върху постигнатия напредък и изпълнението на мерките и дейностите по посочените показатели - борбата с корупцията и организираната престъпност, съдебната реформа, върховенството на закона, като могат да дават становища и да правят предложения пред Съвета за повишаване на ефективността.

Участието в Гражданския съвет е на ротационен принцип. Ротацията на членовете на Гражданския съвет, с изключение на членовете, които са представители на професионалните организации на съдиите, прокурорите и следователите, се извършва на една година.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

11

Анонимен

преди 4 години

Много институции станаха вече, гръмки имена и никакви резултати. Добре дошли в Сомалия на Европа.

10

Скептик

преди 4 години

Тия утрепаха Корупцията.

9

Само глупаци вярват

преди 4 години

До ЛудницаЕС да не са прокуратура или съд .Те могат да ни спрат парите или да наложат глоби/които пак ние баламите ще платим/.Тази вяра, че някой от вън ще ни оправи проблемитени е докарала до тук. Спасение за съжаление е само смяна на държавата...

fallback