Кадър: Bulgaria ON AIR

Все повече българи са готови да плащат повече пари за продукти със зелен етикет. Оказва се обаче, че помощта от държавата не е достатъчна за биопроизводителите.

От 2 години не получават никакво финансово подпомагане от държавата и по тази причина има доста голям отлив на биологични производители, заяви Ели Илиева от Българска асоциация "Биопродукти" (БАБ).

През пролетта се стигна до протести срещу Министерството на земеделието и искане на оставката на тогавашния министър Румен Порожанов.

"Благодарение на нашите протести вече имаме собствен зам.-министър, който да ни защитава правата и участва в стратегия за биологично земеделие. До този момент България няма стратегия, действа се хаотично. Засега има чуваемост и всичко е в рамките на добрия тон", обясни Илиева.

Тя обаче алармира, че няма как да сме конкурентни, ако в нашата финансова рамка не се включват тези компенсаторни плащания. В Германия получават 4-5 пъти повече подпомагане от нас. 90% от нашето производство заминава на Запад като суровина, там се преработва и пристига при нас.

По думите ѝ може да се доверим напълно на продукта, когато той има биологичен сертификат. Отличителният знак е знамето на Европейския съюз в зелено.

"Държавата трябва да има ясна визия за здравословното хранене на хората. Има два вида земеделие - биологично и конвенционално. Няма еко, няма баби, няма село. Основната разлика е, че когато си биологичен, подлежиш на изключителен контрол", подчерта Ели Илиева пред Bulgaria ON AIR.

БАБ е инициирала подписка за забрана на пестициди, които тровят пчелите. На конвенционалните производители не им пука, отбеляза Илиева.

Във връзка с африканската чума, от БАБ смятат, че БАБХ е виновна за разпространението на болестта при свинете у нас. Според Илиева не са взети навременни мерки.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase