fallback

Всеки шести българин би станал приемен родител, ако получава заплата и издръжка от държавата за приемното дете, а две трети от сънародниците не биха станали приемни родители при каквито и да е условия, показват резултатите от национално представително допитване, реализирано от Изследователския център "Тренд“ по поръчка на Националната асоциация за приемна грижа.

През 2015 г. готовност да станат приемни родители изразяваха двойно повече българи. Жените в по-голям дял са склонни да се ангажират с приемната грижа. Тук се отчита разлика по отношение на населеното място – в селата в най-голям дял са склонни да бъдат приемни родители при определените условия. В столицата, където живеят близо една трета от българите, едва 5% биха станали приемни родители.

Половината (53%) от българите подкрепят децата в риск да се отглеждат в приемни семейства, а 24% са на противоположното мнение. Одобрението е най-голямо сред висшистите (63%).

С намаляване на образователната степен намалява и одобрението към отглеждането на деца в риск от приемни семейства.

Попитани какви са причините децата да се отглеждат в приемни семейства, а не от собствените си родители, най-голям дял от българите (всеки шести) посочват бедността или финансовите проблеми пред родните семейства.

За всеки десети от сънародниците ни проблемът е в липсата на родителски капацитет или "безотговорността“ на биологичните родители. Само 8% от българите отчитат, че в приемна грижа се отглеждат изоставени деца, а за 7% насилието е причина за настаняването в приемни семейства.

Близо половината от българите (43%) не могат да преценят дали одобряват, или не протестите срещу Стратегията за детето, показват още резултатите от националното допитване.

12% не подкрепят протестите срещу стратегията, а 45% са "за“ тях. Младите на възраст 18-29 г. (53%) и възрастните над 70 години (55%) в най-голям дял не могат да преценят дали одобряват, или не стратегията. Живеещите в областните градове в най-голяма степен одобряват протестите срещу стратегията за детето, показват още данните от проучването.

-----------------------------------------------
Проучването е представително за пълнолетното население във възрастовата категория 18+  сред 1008 лица в началото на юни 2019 г.  Извършено е от "Тренд“ по поръчка на Националната асоциация за приемна грижа.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

53

пипи дългото чорапче

преди 4 години

До 40:цената е 950лева.Плюс детски и разни други права-получаваш ток,помощи,детски за първокласник, на всеки 2 години помощ от400лева от общината и още има.Цитирам стари цени от преди2години.

52

Една майка

преди 4 години

Съдила съм държавата и спечелих дело за незаконно отнето дете и настанено в социален дом.Нито съм ***, имах работа,дом,семейство.Харесали са третото ми дете,били ми много три деца,сякаш социалните ги издържат и гледат.Използваха че имаше лек сърдечен проблем който лесно после зарастна но ми взеха детето!Ай не ми говорете за приемна грижа,деца и осиновяване.6месеца водих такава люта битка с милата държава и знам как стоят нещата.Който не вярва ще дам повече инфо

51

пипи дългото чорапче

преди 4 години

Защо в провинцията приемен родител е равносилно на *** баба гледа внуци/деца.Има и българки взели *** но пак като банкоматчета. СОЦИАЛНИ и примения си делят пари.Знам го защото дълго време съм се интересувала от това.Държавата също взема деца /български от по бедни майки за социалните си домове.За *** по 450лева на дете с 18привилегии и параграфи-българките с деца кучета ги яли.Призива на Иван и Андрей е нескопосан и смешен

fallback