Снимка: БулФото
fallback

Огромното предлагане на различни оферти за летни почивки крие големи рискове, свързани с нелоялни търговски практики или дори фалшиви обяви. Специалистите препоръчват да спазваме няколко прости, но ефективни правила, когато избираме и резервираме нашата лятна ваканция.

При пакетните пътувания основните проблеми са свързани с неточна или заблуждаваща информация, настаняване в различен от договорения хотел, по-лоши условия от показаните на снимки или проблеми с транспорта, предава bTV.

Oще по темата

Специалистите препоръчват на пътуващите да се поинтересуват предварително за точното място на дестинацията и броя на нощувките, както и за крайната цена и евентуална неустойка при отказ.

От Комисията за защита на потребителите пък съветват преди да се плати екскурзията да се провери подробно туроператора и внимателно да се прочете договора.

"Преди да подпишем и да платим трябва да се убедим, че се договаряме с регистриран туроператор. Те са задължени да поддържат валидна застраховка Професионална отговорност - това е единственият източник за удоволетворяване на финансови претенции при евентуални проблеми", предупреждава председателят на КЗП Димитър Маргаритов.

Важно е и да пазим всички документи и договори по подготовката на пътуването и да не се доверяваме на устни обещания от страна на туроператора.

Димитър Маргаритов обясни, че от всички жалби в КЗП, свързаните с туристически услуги са малко над 4%.

"Това не изглежда много, но това е на фона на около 23 хил. жалби по различни въпроси, свързани с пазаруването. Всеки конкретен проблем в туризма предизвиква доста сериозни неприятности", допълва той.

Данните от миналата година показват, че Комисията е направила 8 000 проверки, от които при близо 10 % са открити нарушения, издадени са 116 заповеди за затваряне на обекти и са разкрити 83 случая на нелоялни практики.

При подаване на сигнал към КЗП, специалистите разглеждат казуса в рамките на месец. В курортите са разпределни повече инспектори, за да се намали времето за реакция. Глобите могат да достигнат до 30 хиляди лева.

"Никога не трябва стойността на почивката да се плаща на частно лице или на частна сметка". Това съветва Одисей Спасов, който е представител на една от големите туристически агенции в страната. Той също изтъкна застраховката като важен фактор при избора на турагенция.

При проверка на дейността на даден туроператор, потребителите трябва да следят дали те са регистрирани като фирма, имат ли удостоверение от Министерството на туризма, имат ли сключена застраховка и откога е на пазара.

"При създаването на един хотел се правят страхотни снимки, има добра презентация на сайта. С течение на времето конкретния хотел се амортизира, правят се козметични ремонти, но снимките си стоят от пускането на хотела", обясни Спасов разминаването между снимки и реална обстановката в хотел. 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

11

пръдня-боя

преди 4 години

До SHEFAне става! И без море се живее! Едно време ходухме за чужденки и валута! Няма нужда!

10

жалко за морето!

преди 4 години

провал след провал!

9

баш майстор

преди 4 години

До SHEFAза толкова пари - толкова работа!

fallback