Снимка: БТА
fallback

На този ден католиците честват  Възкресение Христово. Освен в София големите католически общности у нас, според различни данни са и в Пловдив, Хисар, Русе и др.

Тази година католици и православни празнуват светлия празник на различни дати. Православните ще отбележат възкресението на Иисус Христос на 28 април.

Великден е денят, в който всички християни празнуват възкресението на Божия син - Иисус Христос, съобщава Дарик. В християнската религия на Възкресение Христово се чества възкръсването на Иисус Христос на третия ден, след като е разпънат на кръст и погребан. Празната гробница е видяна от жените мироносици, посетили гроба. След това Иисус Христос се явява на Мария Магдалена, а после и на апостолите.

Подготовката за честването му започва в седмицата преди Великден, наричана Страстна седмица. Тя е последната седмица от живота на Иисус Христос. Започва с тържественото му влизане в Йерусалим и завършва с Неговото възкресение.

Всеки ден от тази седмица се нарича велик - Велики понеделник, Велики вторник и така нататък. Тя е последната седмица на Великия пост и на всеки един ден от нея се извършват специални църковни служби. Тази седмица завършва с Великден.

На традиционно Великденско бдение в базиликата "Св. Петър" снощи папа Франциск призова вярващите да се съпротивляват на цинизма и преследването на блясъка на богатството, като избягват да търсят смисъла на живота в преходните неща, предаде Асошиейтед прес.

"Не погребвайте надеждата!", призова папата, отбелязвайки, че когато нещата вървят на зле "се отчайваме и започваме да вярваме, че смъртта е по-силна от живота". "Ставаме цинични, негативни и падаме духом", добави Франциск, цитиран от БТА.

За християните Великден е ден на радост и надежда, защото отбелязва тяхното вярване, че Исус е победил смъртта чрез възкресението, след като е бил разпънат, отбелязва АП.

"Грехът прелъстява, обещава нещата бързо и лесно, благоденствие и успех, но оставя само самота и смърт", каза папата. "Грехът е търсене на живот сред мъртвите, търсене на смисъла на живота в преходните неща". "Защо да не предпочетем Исус, истинската светлина, пред блясъка на богатството, кариерата, гордостта и удоволствията?", призова Франциск.

В началото на бдението папата внесе бавно запалена свещ в базиликата, където светлините бяха угасени, преди да бъдат запалени внезапно. Пред стъпалата на олтара бяха събрани кардинали, а зад тях на скамейките се намираха дипломати и съпругите им, редови католици, туристи и поклонници. Освен тях в базиликата бяха и осем възрастни от Италия, Албания, Еквадор, Индонезия и Перу, които папата покръсти по време на литургията.

Кулминацията на Страстната седмица ще бъде традиционното послание и благословия "Урби ет Орби" (Към града и към света), които Франциск ще отправи днес, навръх католическия Великден, на площад "Свети Петър" във Ватикана.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

25

Анонимен

преди 5 години

Ние не сме я погребали -все се надяваме да случим на политик и политика за България .Добре е че и папата ни подкрепя -надявайте надявайте се и ние все така се надяваме ама на какво ще се наденем е друг въпрос

24

Не ...

преди 5 години

..обичам католици. Те са с/у нас православните. Великден е другата неделя, а не тази. Днес е Цветница. Честит празник на всички празнуващи Лазаровден

23

Анонимен

преди 5 години

До Анонимен 1790 процента от българите не се интересуват от православната църква.То на нашите православни попове нищо не им се разбира и е безмислено да се ходи на неделна литургия.

fallback