fallback

Борбата на повечето медии с фалшивите новини никак не е лесна задача. Ако има обаче някаква рецепта, то това е науката, която може да развенчае голяма част от митовете и погрешните представи. Това е и основната цел на организаторите на научна вечер, която на 14 март ще събере критично мислещите хора, за да обсъдят въпросите как се създават фалшиви новини и кой стои зад измислените профили в социалните мрежи.

"Фалшиво има навсякъде, не само в новините. Именно това е една от темите на вечерта. Подвеждащо има дори в науката, в природата. Но безспорно по много канали се разпространява подвеждаща информация за това как трябва да бъде отглеждано едно дете например", коментира в студиото на "България сутрин" Весела Герчева, която е директор "Програми и изложби" в детски център "Музейко".

Журналистът Васил Мавриков пък отбеляза, че в България сайтовете, разпространяващи такава подвеждаща информация, са не един или два. И типичен пример е "БГ мама", където повечето неща звучат, по думите му, изключително стряскащо.

"Няма как да бъде осъществяван какъвто и да било контрол в него, тъй като форматът позволява свободното участие на потребителите в мрежата", подчерта Мавриков.

Началото на събитието, организирано от "Музейко", е 19.30 ч. Science Night: FAKE ще обърне внимание на темите, които вълнуват и манипулират аудиторията, а в края на вечерта посетителите ще решат дали най-обсъжданите теории и събития са истина или заслужават етикета FAKE.

Програмата ще завърши с изобличаващи експерименти в лабораторията на "Музейко".
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

2

да бе

преди 5 години

Музейко е проект на престъпното НПО АзБ. Това е достатъчно. Ще покзват ли белият прах с който Колин Пауел използва като предтекст да нападне ИРАК .САЩ са най-големият генератор на fake news

1

Цветанов

преди 5 години

Искам закон за "правилнините"новини както при Хитлер,Сталин и С А Щ!

fallback