Снимка: архив, БулФото
fallback

Медицински сестри ще протестират утре за по-високи заплати. По-рано днес здравният министър Кирил Ананиев обсъди с представители на синдикатите и Асоциацията на професионалистите по здравни грижи исканията им.

След срещата, която се проведе при премиера Бойко Борисов, беше отправен призив за диалог и обещание за обсъждане на проблемите. Министърът посочи, че плановете за протестите са отпреди да станат ясни бюджетите на болниците и затова призова: "Нямаме нужда от протести. Те няма да доведат бързо и успешно до целите, които сме си поставили".

Той допълни, че тази година съвместно с МОН е предвидено увеличаване на приема за тези специалисти с около 150 души, предаде БНР.

Ананиев беше категоричен, че исканията на специалистите по здравни грижи, в това число и увеличението на възнагражденията, са напълно справедливи, но в значителна степен те зависят от степента на натоварване на отделните структури и постигнатите резултати.

"Заедно трябва да работим за справедливото разпределение на финансите на ниво лечебно заведение, за да може с наличния ресурс и с допълнителните средства от 30 млн. лв., които ще получат областните и общинските болници, да бъдат увеличени заплатите на целия медицински персонал", подчерта здравният министър.

Ананиев посочи, че протестът е обявен, без да бъдат информирани специалистите какъв ще бъде бюджетът на съответните лечебни заведения, а оттук и какви заплати ще получават.

Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи посочи, че повече от 30 хиляди медицински сестри вече липсват в страната. Според нея диалогът е средството за решаване на проблемите, защото не винаги улицата е достатъчно добре информирана какво е състоянието на системата.

Тя допълни, че Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи не е организатор на предстоящия протест. "Ние подкрепяме исканията, но не и организирането на протест. Начинът за решаването на проблемите е чрез диалог, а не чрез излизане на улицата“, коментира още Василева.

Синдикатите също не подкрепиха намеренията за протест. Доктор Иван Кокалов от КНСБ обясни, че разговорите в министерството трябва да се водят в посока на по-честни разпределения на парите в системата.

Пред БНР Лора Маринова, старша сестра в Пета градска болница в столицата, обясни обаче, че протест утре ще има.

"Така или иначе, за да тече тази подписка и този призив, това означава, че нещата са стигнали предела на търпимост. Искрено се надявам нашият труд да бъде достойно оценен", каза тя.

Сестрите очакват подкрепа и от пациентските организации, и от Българския лекарски съюз.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

7

до 1

преди 5 години

Името ти напълно съответства на написаното от теб!Поздравявам те за самоценката ти.

6

до Л.Бозукова

преди 5 години

Това твоето е стар рик-разделяй и владей!Лекари срещу сестри,пенсионери срещу млади.Истината е че заплатите на сестрите не се определят от лекарите които работят с тях.Така,че няма как лекарите да вземат парите на сестрите.Въобще положението в здравеопазването е такова,че ако не са пенсионерите няма да има кой да работи.Защото нокой млад човек не иска да работи в медицината-ясно е защо-ниски заплати и всеки те ругае!След 5-10 години няма да има здравеопазване!

5

до 4(Л.Бозукова)

преди 5 години

И като излезе такъв закон просто няма да има кой да работи.Жената на мой колега рботи в Италия като медицинска сестра,жената на друг колега е в Единбург като акушерка и вярвай ми и двете за 900 лева няма да се върнат.Имам и съсъедка която завърши екология и сега е в някакъв холдинг срещу 3000 лева! Младите хора не искат да учат нито за сестри,нито за акушерки,нито за лекари!Разбираш ли,че имам познат лекар който разказа как е бил синът си защото искал да учи медицина! Толкова е бил ужасен !

fallback