Снимка: архив, Reuters
fallback

Бързите кредити и заложните къщи измислиха начини как да заобиколят правилата, според които не трябва да изискват по-високи лихви от онези, които имат право да събират по закон, пише „Стандарт".

Според поправките отпреди няколко години горната граница на лихвата, която фирмите за бързи кредити могат да искат от потребителите, е пет пъти законната лихва. За заложните къщи пък таванът на оскъпяването е 3%.

Небанковите институции, които отпускат заеми, обаче намериха начин да заобикалят закона. Те обявяват ниски лихви, но след това изискват от кандидата за кредит да представи поръчител или банкова гаранция в срок до три или пет дни.

Тъй като обикновено хората, които се възползват от този вид услуги, нямат възможност за подобно нещо и често дори са в сивата икономика, фирмата предлага "улеснение" - нейно подразделение да стане гарант.

Първоначално, когато влезеш в сайта на компанията и кликнеш върху нейния калкулатор, за да провериш какви вноски ще заплащаш върху дадена сума, те изглеждат съвсем поносими и лихвите са съвсем малко по-високи от банковите.

В момента, в който се съгласиш кредиторът ти да се превърне в твой гарант посредством друго негово дружество, сумата набъбва от 50 до 100%. При начисляването на така наречената "такса гаранция" се случва заем от 1000 лева да се оскъпи така, че накрая да се наложи да върнеш над 2000. Клиентът има право да откаже услугата и кредита, но много от финансово притиснатите хора приемат да се възползват от услугата.

Единствените реално неоскъпяващи се кредити са рекламираните "първи заем до заплата" на някои от водещите компании в бранша, където можеш да получиш до 500 лева и ако ги изплатиш до 30 дни, наистина няма да се наложи да внасяш лихва.

Заложните къщи, чиито лихви също бяха поставени в регулация, пък използват друга вратичка - освен ниската лихва те начисляват и "такса за съхранение", която е по-висока от лихвата и не е регламентирана в нормативни документи.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

19

Анонимен

преди 5 години

Нап гд боб и всички инстанции защо не ги погват защо се изцежда народа за сметка на единици хора които знаем кои са за кражба малка в затвора а големите в джоба спрете ги

18

Манчо

преди 5 години

Ами направете така, че хората да нямат нужда от такива услуги - повишаване на доходите и стандарта на живот. Фирмите, които ги предлагат са намерили пазарна ниша и развиват бизнес на тази база. Като с палмовото масло в сиренето - ако всеки може да си позволи качествено сирене няма да купува евтиното. Но в България винаги се "лекуват" симптомите, не се третира причинителя на проблемите.

17

Гълъб

преди 5 години

Търсенето определя предлагането.Рискът е голям и затова е така. Няма как да се ограничи изкуствено пазара. Никой не е накаран насила да вземе такъв кредит. Като вземат парите им е добре, после като трябва да се връщат все някой друг е виновен. Интересно ако си купиш скъпи ботуши, дали като не ти останат пари да си платиш тока продаваш жалба в магазина за обувки, че ти са продали скъпа стока?

fallback