Снимка: Pixabay
fallback

България трябва да се насочи към производството на продукти с висока добавена стойност. Това каза Антоанета Барес, изп. директор на "Национална компания индустриални зони", в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.

Барес направи коментара си по повод провелата се в сряда дискусия на тема на тема "Бизнес и образование - перспективи и предизвикателства", която събра представители на университетите и бизнеса у нас. Според госта производството на подобен тип продукти ще насърчи и оставането на повече български граждани в страната.

"Бизнесът идва в България основно заради евтината работна ръка. Ние обаче не сме дестинация с евтина, а с качествена работна ръка. За да може работодателите да плащат по-високи заплати на служителите у нас, България трябва да започне да произвежда продукти с висока добавена стойност. Така и българските граждани ще останат в страната", добави тя.

Барес коментира и идеята, предложена от ректора на УНСС проф. Стати Статев, компаниите у нас да подписват 5-годишни договори със студентите - да заплащат обучението им, след което студентите да стават техни кадри. Гостът посочи, че и към момента има подобни работещи примери на Запад, като добави, че има необходимост обаче да се помисли в тази насока и да се извади най-удачното от този вариант.

Друга идея, обсъдена по време на срещата, е възможността за създаването на майсторски класове у нас, посочи Барес.

„Вариант е представители на бизнеса да водят лекционни курсове на студенти. Те ще бъдат интензивни, за кратък срок, но практически насочени, в бакалавърските програми“.

Според Барес професионалното образование у нас също трябва да се възстанови. Факт е, че преди го имаше и то работеше добре, коментира гостът. 

Вижте повече на Bloomberg TV Bulgaria.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

29

Щерю

преди 5 години

"България трябва да се насочи към производството на продукти с висока добавена стойност." - като тоалетна хартия от високотехнологично изрязани вестници, например...

28

Анонимен

преди 5 години

Пак нищо няма да стане. Винги заплащането е мизерно, но за сметка на това физическия труд се използва, защото е евтин. Е да, но има отрасли, в които физическия труд не може да компенсира автоматизирането. Нано, отдавна не е популярно име из софийските села....

27

ПрограмистЪт

преди 5 години

Можем спокойно да хвърлим още сили в ИТ сектора.Там 2% от работната сила създава около 5% от БВП-то - в никоя друга индустрия нямаме такова съотношение ,като добавена стойност. Една от причините са високите заплати там.Имаме около 30 хил. програмисти , пазара бързо може да намери работа за още толкова.Но поради ред причнини това не е привлекателен бизнес за обръчите от фирми около нашенските политици

fallback