Снимка: Bulgaria ON AIR
fallback

От върха на спортната слава до скитник и живот в каравана в несебърско село. Да бъде забравен и изоставен. Това е съдбата на легендарния холандски боксьор Руди Люберс. Bulgaria ON AIR първа ви запозна с историята на бившия боксьор, издържал цели 12 рунда срещу Мохамед Али.
Oще по темата


В Холандия вече е организирана благотворителна кампания, за да бъде върнат Руди в родината си. А село Кошарица се оказа гореща новина за холандските медии, които пристигнаха у нас, за да популяризират случая на бившия боксьор.

Има ли забравени български спортисти, които също са оставени на произвола на съдбата и живеят в нищета? Темата коментираха в "България сутрин" спортните журналисти Едуард Папазян и Крум Савов.

"Примерът на Руди е изключение от правилото. Много малко са спортистите, които изкарват годините си над 60-70 в подобна мизерия. Руди е пример как не трябва да завърши животът на един голям спортист", посочи Папазян.

Той подчерта, че спортът много дава, но и много взима. По думите му спортистите губят най-хубавите си години в тренировки и състезания, а след кариерата си влизат в живота с манталитета на малки деца.

"Боксът и бойните изкуства най-често имат допирни точки с престъпността. При спортистите проблемът е, че много лесно печелят пари, но и много лесно ги губят", каза още спортният журналист от "24 часа".

Крум Савов даде примери с български спортисти, които имат сходна съдба с тази на холандския боксьор.

"Ангел Генчев има перипетии - влизане в затвора, световна титла, отново се връща в затвора. Другият пример е най-бързият бял мъж на планетата - Николай Антонов. Най-яркият и отрицателен пример е Гълъбин Боевски - един от най-титулуваните ни щангисти за всички времена. Никой не знае къде е в момента. Влезе в бразилски затвор, по странна система се върна и се потопи", коментира Савов пред Bulgaria ON AIR.

Той констатира, че обществото лесно си забравя идолите, а младите вече са толкова засипани с информация, че не могат да разпознаят дори звезди от близкото минало.

"Не само спортът води до тази деградация, а социалната среда", отбеляза Крум Савов.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

25

икономист

преди 5 години

Има ли причина да спазваш законите, след като обществото те е захвърлило на ***(в буквалния смисъл) и не се интересува от твоята съдба? То не гарантира по никакъв начин изконното ти право на живот, дадено ни по Конституция. Сега, ако ти си решил твърдо, да си отнемеш живота, самоубивайки се, тогава обществото не ти е длъжно по никакъв начин.Освен, да се осигури консултация с психолог, друго не може да се направи...

24

икономист

преди 5 години

Да, ще попитате, обществото с какво им е длъжно на тези пропаднали типове, и защо трябва да ги подпомага? Ами трябва! По простата причина, че обществото е създало една законова рамка, наречена Конституция, която върховен заков в нашата страна. В дази рамка е записано, че всеки член на това общество има право на живот! След като всеки има право на живот, държавата(обществото), трябва по някакъв начин да му го осигури. В противен случай, защо бездомника да спазва законите?

23

икономист

преди 5 години

Има много бездомници, които са изгубили повечето си близки и роднини, и поради това, че нямат стабилен доход, са стигнали до улицата. Те може и да са свестни хора, но просто не са достатъчно конкурентни на пазара на труда, и работят примерно някаква почасова работа, която обаче не е достатъчна за тяхната издръжка. Трудно им е да се преквалифицират, защото първо това отнема време, което също струва пари. А може и да не ги бива за нищо друго, освен обичайното занятие, което вършат...

fallback