Снимка: архив, БТА
fallback

Омбудсманът Мая Манолова не е съгласна с концепцията за раздвижване на т.нар. "спящи" акции от масовата приватизация.

Oще по темата
Концепцията за личните сметки на физически и юридически лица, водени от "Централен Депозитар" АД в т.нар. Регистър А, е публикувана за обсъждане на интернет страницата на МФ.

В становище до финансовото министерство общественият защитник излага аргументи срещу мерките, заложени и в проекта, с които държавата възнамерява да разреши многогодишния проблем.

Документът предвижда отнемане на собствеността върху акциите без съгласие на собствениците и без компенсация, е прочитът на омбудсмана. 

"Без да отричам наличието на проблем и необходимостта от неговото разрешаване, не смятам за конституционосъобразно и справедливо отнемането на правата на милиони акционери върху акциите им от масовата приватизация, без компенсация и без да им се даде възможност за участие (достъп) до очакваните финансови ползи от процеса на "събуждане" на акциите", пише в становището си Манолова.

Проблемът със "спящите акции" от масовата приватизация засяга близо 2,5 млн. миноритарни акционери, а номиналната стойност е около 2-3 млрд. лева.

В подкрепа на позицията си срещу механизма за "събуждане" на "спящите" акции омбудсманът изтъква и десетките жалби на граждани до институцията, в които сигнализират за липса на достъпна информация, остро критикуват приложената финансова система за раздържавяване на икономиката в България и настояват за институционална подкрепа.

Манолова подкрепя провеждането на информационната кампания, която да посочи реални действия за издирване на титулярите на лични сметки. Според нея обаче трябва да се определи достатъчно дълъг срок, като предлаганият от една година не е достатъчен.

Според омбудсмана стимулите трябва да имат за цел премахването на номиналното/ безгласното присъствие на собствениците на "спящи" акции, мотивирането на притежателите им сами да ги събудят, като се облекчи за тях режимът на управление на акциите.

Но едновременно са наложителни комплексни мерки, които да позволят достъп на миноритарните акционери до финансовите облаги от притежаваните от тях акции, което би било сигурен стимул за тяхното активизиране.

Ето защо разрешението на проблема със спящите акции би следвало да се търси не в изключването на миноритарните акционери от капиталовия пазар, а чрез подходящи форми за включване в него, в това число и с институционална подкрепа, смята общественият защитник.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

20

баба мара

преди 5 години

това е наи голямата кражба на 20 век няма давност има възмездие

19

ДртПрч

преди 5 години

Щом тая червена кифла е против, значи нещо не е наред. Някой, който не бива, ще пострада от изсветляването на проблема.

18

ДртПрч

преди 5 години

Що ***, Майо?Сега кому е изгодно боновите *** да спят? На твоите другари? Дали няма да им лъснат приватизаторските далавери, ако се окаже, че някой се облажил за сметка на спящите книжки?

fallback