Снимка: БТА
fallback

Енергийният министър Теменужка Петкова съобщи, че очакваме официално да ни бъде връчено решението на ЕК, с което налага глоба на БЕХ от над 77 млн. евро.

Ангажиментът за плащане на глобата е три месеца. През това време ние ще направим всичко да защитим нашите национални и финансови интереси, посочи тя на пресконференция.

Oще по темата
По-рано стана ясно, че Европейската комисия смята да наложи над 77 милиона евро глоба на "Българския енергиен холдинг" и на дъщерните му дружества "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз". 

Мотивът е, че са злоупотребявали с господстващото си положение и са пречили на частни фирми да ползват газопреносната мрежа, за да участват на вътрешния пазар и да ползват газохранилището в Чирен. Делото е по жалба на "Овергаз", предаде БТА.

Делото се води поне осем - девет години. Разговори са водени на различно ниво, включително политическо и ние искахме споразумение с ЕК, като смятахме, че има всички основания за това, посочи Петкова. За съжаление споразумение няма. Основните причини бяха становищата на ЕК, че България трябва да създаде възможност "Булгартрансгаз" да бъде приватизиран и в него да влезе чужд оператор, каза министърът.

Това обаче за нас е "червена линия", която ние не можем да прекрачим - това е инфраструктура, стратегическа за страната и свързана с нашата национална сигурност. Това е неприемлив вариант, категорична е Петкова.

Ангажиментът за плащане на глобата е три месеца. През това време ние ще направим всичко да защитим нашите национални и финансовите интереси на фирмите. Глобата е за период от четири години и половина, който беше съществено намален от първоначалния период за извършено нарушение от над осем години. Размерът на глобата също е съществено намален от първоначално търсения, уточни Петьо Иванов, директор на БЕХ.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

29

Боби

преди 5 години

За да изпълним едновременно двете твърдения:1. Защото инфраструктурата на Булгартрансгаз е пряко свързана с нашата енергийна сигурност и пряко свързана с нашата национална сигурност .2. ЕК е искала възможност българският оператор Булгартрансгаз да бъде приватизиран .Тогава предложете 51% от собствеността на българските граждани - напр. 1 000 000 акции х 1000 лв = 1 милиард. Само в банките има над 100 милиарда спестявания на фирми и граждани. Всеки може да закупи не-повече от 10 акции .

28

Анонимен

преди 5 години

Пречили сме на Газпром, чрез посреднически фирми да ни продава по-скъп газ. Това да обяснят на нашите европейски съюзници, уж. С такива другари, не ни трябват врагове.Ще отворим тръбите официално, ще запазим капацитет за някой прекупвач. Важното е да се запази директният договор с газпром.

27

Анонимен

преди 5 години

Червената линия я чертаят другарите от Москва, са да няма конкуренция .А другарката Теменужка не е български министър а се явява повече като служител на руския Газпром.

fallback