Снимка: Bulgaria ON AIR
fallback

Три пъти по-малко удостоверения, нужни на българските лекари да работят зад граница, са издадени от Министерството на здравеопазването през последните 10 години.

От 655 през 2008 г. до 222 за 2017 г. Проблемът с миграцията на медицинските кадри обаче остава сериозен.

В края на обучението си д-р Вероника Бачева е на кръстопът. Да остане да лекува у нас или да търси професионалната си реализация навън.

"Това е като монетата и двете ѝ страни, от едната страна е семейството и родината, а от другата страна стои високото заплащане – специализираната апаратура, която се предлага извън България", коментира тя пред Bulgaria ON AIR.

Независимо от възможностите пред д-р Илиева, пътят за нея е един: "Изборът винаги е бил да се развивам в България, няма нещо по-ценно от това да работиш в родината си, да се грижиш за собствения си народ, да си близо до близките си".

Ръководството на МБАЛ "Св. София" в столицата залага предимно на млади кадри. Задържат ги с по-добри условия на труд и повече средства. Там младите лекари започват с основна заплата 2000 лева.

Една от възможностите за развитието на медицинските кадри е разкриването на нови болници и отделения, където те да работят със съвременна апаратура.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

66

Видял

преди 5 години

Позната на дъщеря ми лекарка която работеше в Бърза помощ замина за Франция- веднага заплата 5000 евро.Местните завършващи искат 15000

65

BG France

преди 5 години

BG. lekar vav France,dargavna bolnica 5500E na mesec,Chastno zavedenie 15000-20000E na mesec sled danak.

64

a1

преди 5 години

Това да не е платена реклама. Като знам как се започва в България, ако не си от семейство на лекари посмъртно не можеш да се доредиш за специализация!

fallback