Снимка: Bulgaria ON AIR
fallback

Как ще се случи плавният преход в системата на здравеопазването и готови ли сме да заговорим за демонополизация на Здравната каса?

Oще по темата
"Още от 90-та година тръгнахме да се променяме плавно – и още се променяме. Няма как с несъвместими неща да се подхожда плавно. Трябва да се подходи рязко с демонополизацията на Здравната каса. Но все още нямаме политическата зрялост за подобно нещо. Обществото също не е готово за основни промени. Ще се радваме по-скоро на частични промени", отбеляза бившият директор на "Пирогов" доц. Спас Спасков.

"Вижте какво разделение има в политическата класа. Няма да ходим на работа, ще ходим на работа. Представяте ли си една болница да реши днес да не работи? Ако депутатите не гласуват и обсъждат закони – нека да освободят позициите", призова гостът в "Денят ON AIR".

Според доц. Спасков, за да има сериозно и добро здравеопазване, трябва да се постигне консенсус между политическите сили.

"Пътят на промяната е дълъг и труден. Няма как за 5 минути да се направи нова система, в която никой да не дава пари, но да получава свръх продукт. Трябва да има баланс. Това здравно министерство се опитва да ни подбутне към баланса. Трябва да знаем какво получаваме срещу парите си", категоричен бе той.

Пред Bulgaria ON AIR бившият директор на "Пирогов" заяви, че не вярва, че скоро ще се случи демонополизацията на Здравната каса.

"Рано или късно ще се случи. Обществото постепенно съзрява, че подобно нещо е наложително. Реформирането на този сектор е изключително трудна задача. Ще се кажат много истини и неистини. Но докъде ще се стигне, зависи от политическата воля", изтъкна за финал доц. Спас Спасков.

Видео с целия разговор вижте на сайта на телевизия Bulgaria ON AIR

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

18

Ако

преди 5 години

Ако това доплащане е само лечение в болница, без да включва профилактични изследвания си е пълнене на кацата без дъно.Ако пакетите им са само на етап лечение в болница, няма никакъв смисъл.Да обяснят за какво става въпрос.Ще покрият ли непокрити от каса изследвания, пациентът да избере и линейка.Ако не, просто няма смисъл. Държавните болници да се закриват.Да ни изгарят в лодките със стреличка, да не даваме пари на погребалните мафии.

17

Не знам

преди 5 години

Не знае какво влиза в цената - медицински изделия, консумативи.Държавни болници, да не са Търговски д-ва. В една болница аспирин един лв., в друга три лв. Доставчикът на изделия и медикаменти в държавните да е един, определен от д-вата, и едни и същи цени. Да спират пътеките на частниците. Искаш да си частник участваш в пазара с целия риск от избора, и лекарите работиш д-но, край на частно и болнички.Според мен голям % в пакетите да е ПРОФИЛАКТИКА, изследвания и линейки.

16

Анонимен

преди 5 години

пакети - базов - покриваш основните неща спешна помощ доболнична помощима го навсякъде по света - два примера - Франция и Холандия, които се славят със своята здравна система имат подобни пакети.

fallback