Снимка: БТА
fallback

Въпреки ограничените ресурси Военновъздушните сили се подготвят и правят дори невъзможното, за да могат да обучат летателния състав да изпълнява своите задачи по защита на въздушното пространство на България.

Това каза министърът на отбраната Красимир Каракачанов на зенитния полигон "Шабла", където заедно с началника на отбраната генерал Андрей Боцев наблюдава съвместни тренировъчни полети на екипажи от състава на изтребителната и щурмовата авиация.

Той поздрави пилотите, че в условия на финансов недоимък дават всичко от себе си, за да защитават суверенитета на България.

Пилотите на МиГ-29 от състава на 3-та авиобаза Граф Игнатиево до 31 август ще изпълняват полети за провеждане на отстрели, експериментални и бойни стрелби с излитане и кацане от летище Граф Игнатиево. Стрелбите са с авиационни управляеми ракети, включени в боекомплекта на МиГ-29, и са по два типа цели - светеща парашутна мишена СПМ-100 и радиоуправляема мишена R-01.

Целта на подготовката е летците да подобрят своите умения за работа с комплекса за въоръжение на МиГ-29 и да повишат бойните си способности, съобщиха от Министерството на отбраната.

В тренировъчните полети на екипажите от изтребителната авиационна ескадрила на авиобаза Граф Игнатиево участват и пилоти на Су-25, инженерно-технически и осигуряващ състав от Базата за предно разполагане – Безмер. Полетите се изпълняват от летище Балчик.

Целта е екипажите на Су-25 да усъвършенстват техниката си на пилотиране и самолетоводене на малки и пределно малки височини. Освен това те ще изпълняват и полети за навигационно бомбопускане на светеща парашутна мишена СПМ-100 за осигуряване на стрелбите на своите колеги от 3-та авиобаза Граф Игнатиево.

"Особеното през тази година е, че имахме възможност, независимо от ограниченията, да включим в подготовката и нови летци, което за мен е голям успех", каза командирът на ВВС генерал-майор Цанко Стойков. Той отбеляза че подготовката се провежда в доста сложна метеорологична обстановка - превалявания и гръмотевична дейност и на двете летища, но това не е попречило на екипажите от ВВС да изпълнят успешно поставените задачи.

Според нормативите в страните-членки на НАТО максималният нальот за поддържане и изграждане на бойни способности на пилотите е 180 ч. Минимумът, който е заложен в нормативните документи, е 120 ч. нальот и целта е с повишаване на ресурсите да бъде осигурен, за да бъдат спокойни при изпълнение на задачите летателният и инженерно-техническият състав.

В тази връзка Каракачанов припомни, че процедурата за доставка на нов тип изтребител предполага първите самолети да бъдат доставени в срок от 3 години след сключването на договор.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

20

анонимен

преди 5 години

А агънце ще има ли за шишо

19

Щирлиц

преди 5 години

Стига с този "финансов недоимък"!Той ли е причината търбусите ви да се подуват така скоростно?Или сте оплодени от демонокрацията?

18

Arsenal

преди 5 години

Единственото спасение за днешните пубертета е казармата,там се става истински мъж.А днес под път и над път джендърчета и лекота.България има нужда от достойни мъже и хора с морал.

fallback