Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg
fallback

Обявеният през миналата седмица фалит на кипърската застрахователна компания "Олимпик", която оперираше в България със свой клон, беше изненада за много от нейните клиенти. Но не беше изненада за институциите и пазара. За опасността от фалит се заговори още от началото на май 2018 г.

Така например още на 10 май българската Комисия за финансов надзор (КФН) обяви, че е била информирана за решението на Министерството на финансите на Кипър, което упражнява функциите на надзорен орган върху застраховането, с което е отнет лицензът на компанията и на същата е предоставен т.нар. "специален лиценз". От този момент на дружеството беше забранено да сключва нови застрахователни договори или да удължава срока или разширява покритието на съществуващите договори. Специалният лиценз дава право само на обслужване на вече сключените договори, изразяващо се в събиране на вноски по тях и уреждане на висящите щети.

На същата дата КФН също издаде принудителна административна мярка по отношение на клона на Застрахователна компания "Олимпик" в България да сключва нови застрахователни договори, да разширява покритието или да удължава срока по действащите договори, както и да се разпорежда свободно с активите, намиращи се на територията на Република България.

Така започналата процедура беше обжалвана по административен ред от страна на застрахователната компания, но очевидно неуспешно, за да се стигне до обявеното на 10 август назначаване на предварителен ликвидатор до назначаването на постоянен такъв от съда. Това решение беше официално обявено на 17 август, с което започналата през май процедура беше окончателно финализирана.

Като резултат от това решение кипърското законодателство предвижда автоматичното прекратяване на всички действащи застрахователни договори на ЗК "Олимпик", като то е валидно и за тези, сключени на територията на Република България от датата на официалното му обявяване. Ето защо, считано от 18 август, почти 200 хиляди автомобила у нас се оказаха без задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилстите с всички негативни последствия от това. Управлението на МПС без такава застраховка е административно нарушение и водачът му може да бъде глобен от КАТ.

По-тежки обаче могат да бъдат гражданско-правните последици: ако водач на МПС без задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите причини пътно транспортно произшествие, ще трябва сам да поеме отговорността за обезщетяването на вредите, претърпени от увредените лица, а при неимуществени вреди обезщетенията могат да бъдат на значителна стойност.

Когато тези вреди бъдат възмездени от българския Гаранционен фонд, той ще ги претендира отново към водача, така че, във всички случаи, нарушилият закона водач ще носи материалната отговорност за причинените от него вреди и няма да се ползва със застрахователна защита.

Всъщност едва с обявяването на решението за назначаване на предварителен ликвидатор от страна на КФН в сайта на Комисията (което се случи на 14 август) българската общественост разбра, че се случва нещо притеснително, като напрежението сред гражданите – клиенти на ЗК "Олимпик", клон България, нарастваше с всеки изминал ден, за да ескалира и в нощни протести пред сградата на парламента.

Информацията, изнесена на сайта на КФН, беше подробна и указваше ясно, че водачите, чиито застраховки "Гражданска отговорност" ще бъдат прекратени от 18 август, следва да сключат без забавяне такава застраховка при друг лицензиран застраховател, опериращ на територията на Република България. Освен това КФН информираше и за начините, по които тези водачи могат да получат платените от тях премии за неизтеклата част от договорите им с "Олимпик".

Всичко това съвпадна и с друг, напълно независим от случващото се с "Олимпик" процес на застрахователния пазар, заради който всички застрахователи повишиха цените на задължителната застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите в рамките на последните две-три седмици. Това увеличаване на цените беше основно повлияно от два фактора.

Кои са те, четете продължението на Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

95

Nemo

преди 5 години

Тази публикация е чуден ..."зелен хайвер"! Тук се прилага българския закон - КЗ. Действащите полици ГО с Олимпик - клон Бг не са прекратени, защото КЗ никъде не предвижда това. Медиините интервюта и "експертните" писания не са документално основание за прекратяване на легално сключените договори !... Чл. 484 КЗ забранява да се сключва застраховка ГО при наличие на друга такава...! А, по-леко със слугинажа...

94

alakoz

преди 5 години

bg medii sa mafia. lajat.

93

Анонимен

преди 5 години

някой случайно да е отменял сключените договори за застраховки? защо пък да са невалидни? това, че едната страна ЕВЕНТУАЛНО няма да може да покрие договорни задължения към ТРЕТИ лица, ни най-малко не прави застрахователния договор невалиден. Особено, когато е намесена ЧЕТВЪРТА страна (държавата), която освен, че е задължила едните да плащат, е проверявала и е вземала пари от другата страна за собствения си гаранционен фонд. Именно с такава цел.

fallback