Върховният административен съд отмени промените в Плана за управление на Национален парк "Пирин", приети от кабинета в края на 2017 година. Делото беше образувано по жалби на "WWF Световен фонд за дивата природа" и на "Асоциация на парковете в България".

Икономистът Красен Станчев не е изненадан въобще от решението на ВАС да отмени промените в Плана за управление.

Още по темата

"Два от трите основни аргумента на "зелените" бяха оборени от съда. Съдът обаче направи грешка с тълкуването на определени членове в закона. Има физическо и процедурно несъответствие. Ако наистина се цели опазването на околната среда, то трябва да има лифт, защото алтернативният транспорт вреди много повече", уточни анализаторът в "България сутрин".

По думите му това, което мобилизира хората да ходят на протести в защита на Пирин, не е основателно.

"Има няколко принципни неща, които може да се случат - ще има обжалване, което сигурно няма да издържи. Доста е вероятно да бъде прието решението на Министерския съвет от края на миналата година. Ако това не стане, ще бъде назначена екологична оценка и процесът ще продължи", допълни Станчев.

Екологът Петко Цветков е на точно противоположното мнение - съдът не трябва да допуска да се унищожава българската природа при разрешаването на строеж.

"Решението, което Министерския съвет взе в края на миналата година, не дава възможност пряко за строеж на нова писта. Многократно е казвано, че според новия план, освен втори лифт, се планира да се построят още 200 км писти и съоръжения", категоричен е Цветков пред Bulgaria ON AIR.

Според него не трябва да се взима решение на парче.

"Далеч в годините ние сме настоявали за следното - ние нямаме проблем относно втори лифт, ако е необходим. Въпросът е, че никога концесионерът не извади статистика дали има недостиг на места в първия лифт. Нека да се увеличи капацитетът на първия. Не се предприемат облекчаващи процедури за клиентите", подчерта екологът.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase