Снимка: Архив, Булфото
fallback

Българската православна църква почита днес паметта на Свети пророк Илия. Църковният празник е наречен от народа Илинден. Свети Илия се тачи от всички християни като най-големия библейски пророк и заедно с Моисей - като един от двамата най-велики старозаветни мъже.

Илия е живял по времето на израилския цар Ахав. Родил се е в град Тезвия. Името му означава "крепост Господня". Израилските царе се покланяли на идоли и живеели нечестиво. От всички най-недостойни били Ахав и жена му.

Илия отишъл при нечестивия цар и му предрекъл поради греховете суша, която продължила три години и шест месеца. Тогава Илия събрал народа, жреците и пророците на Ваал в планината Кармил. Помолил се на истинския Бог и огън паднал от небето и запалил жертвеника.

Житието на пророка представя как при смъртта му огнена колесница с огнени коне го отнесла с вихър на небето. Същия образ рисува и иконографията - Свети Илия е в позлатена небесна колесница, теглена от четири бели коня.

В християнизираните митологични представи, отразени и в песенната традиция, при подялбата на света на Свети Илия се паднали "летните гръмотевици, летните трескавици".

Според народните представи Свети Илия е господар на летните небесни стихии и градушката. Той ходи по небето със златна колесница и преследва ламята, която "пасе" житата. Светкавиците са огнени стремена, които хвърля по ламята. Огънят, излизащ от ноздрите и изпод копитата на конете му, дава дъжд и роса.

На този ден се спазва строго забраната за работа. В чест на светеца се коли курбан от най-стария петел и се изпича погача. Трапезата се прекадява от най-възрастния член на семейството. Организират се и общоселски сборове с жертвоприношение на мъжко животно - овен или вол. Общоселската трапеза се нарежда на високо място или под вековни дъбови дървета.

Илинден е празник на кожарите, на кожухарите, самарджиите и на керемидарите.
Имен ден празнуват Илия, Илиян, Илияна, Илко, Илка.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

10

Asdf

преди 5 години

Когато бях малък (1956- 58 г.), всяко лято ходех при баба във Варна. На 2 август (тогава се падаше Илинден) баба ме събуди рано сутринта и ме заведе на Рибарския плаж. Поверието било да се посрещне изгрева на слънцето край морето. Морето беше гладко като огледало. Баба ме предупреди този ден да не се къпя, защото морето вземало жертви. Върнахме се в къщи, наспах се и към 10 ч. отидох на плажа. Имаше много силно вълнение и едно от крайбрежните корабчета, Емона беше изхвърлено на плиткото.

9

Анонимен

преди 5 години

Не се топете днеска в морето!

8

Една българка

преди 5 години

Честит имен ден на моя син Илиян .Да ни е жив и здрав ,с успехи и да е късметлия в живота. АМИН.

fallback