Пламен Димитров. Снимка: архив, БТА
fallback

Социалният министър Бисер Петков да излезе с позиция как ще се решат проблемите на хората с увреждания и колко струва това. За това призова президентът на КНСБ Пламен Димитров.

Oще по темата
По думите на Димитров социалното министерство и министърът най-накрая трябва да заемат позиция - не "за" или "против" решаването на проблемите, защото е ясно, че всички искат да ги решат, а за начините, по които това ще стане и какви средства са нужни за социални, образователни, здравни и други грижи.

Лидерът на КНСБ подчерта, че синдикатите подкрепят майките, но не споделят предложеното от омбудсмана Мая Манолова решение. Пламен Димитров смята, че е илюзия, че Законът за личната помощ ще реши проблемите дори на тези 86 хиляди, които имат право на добавка за чужда помощ, предаде БТА.

Той смята, че е неясно защо след като от повече от година Манолова пише този законопроект, проектопромените не са консултирани с всички хора с увреждания и се е стигнало до ситуацията от онзи ден в Националния съвет за интеграция на хората с увреждания.

По данни на МТСП 24 хиляди са ползвали различни асистентски услуги, като от тях 10 хиляди не са хора с увреждания, но с крещяща нужда, такива, които не могат да се грижат сами за себе си, отбеляза Пламен Димитров и попита какво ще правят тези хора, ако се приеме предложението на омбудсмана, което ги изключва от подкрепа.

По повод искането на майките на деца с увреждания синдикатите да бъдат проверени за усвояване на различни средства, Димитров коментира, че синдикатите, и в частност КНСБ, са едни от най-проверяваните от български и от европейски институции организации.

За настояването за разпускане на Националния съвет за интеграция на хората с увреждания, Димитров подчерта, че трябва да се помни, че именно организациите там са извоювали чрез много битки сегашните 270 милиона лева за хората с увреждания, които някой сега се опитва да преразпределя.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

25

209

преди 5 години

Майките получават по 930 лв на месец плюс допълнителни и отглеждането се признава за стаж за пенсия.Но тези деца трябва да са в дневни центрове със специалисти,психолози,рехабилитация,защо трябва да са в къщи, за да могат майките да работят през деня,да внасят осигуровки,също да помогнат на държавата.Държавните служители,военни ,полиция също не внасят осигуровки,деца,студенти,пенсионери отделно са здравни осигурени и как я мислят тази работа,какво точно искат ?

24

Анонимен

преди 5 години

В стремежа си да се представят като много справедливи много хора разшириха кръга на имащите нужда от спешна подкрепа. Майките стачкуват заради деца, които никога не са работили, не са се самообслужвали, заради които майката не работи, защото просто няма как, стои без доходи, за да гледа детето си, така че с една социална пенсия на детето трябва да оцеляват двама души. Класирането за личен асистент не е гарантирано./А и ако не е 8 часа не може да набави стаж за пенсия/

23

До Анонимен 20

преди 5 години

Не отиде при протестиращите от БАН, защото знае какво е негодуванието срещу тях. По-интелигентните хора са наясно, че всеки може да си набави далеч по-точни синоптични сведения посредством интернет. Тези хрантутници не стига, че са излишно много, не стига, че вършат работа, каквато в други държави се осъществява автоматично посредством уреди, ами настояват за още пари!Не ти ли е ясно, че принципът в БАН е "Искам по-силна позиция, за да си откъсна повече от общите пари, дреме ми за науката!"

fallback