Снимка: Олег Попов, Dnes.bg
fallback

Повече от половин милион българи на възраст 20-64 г. живеят и се трудят в други страни-членки на ЕС, показват данни от анализ на Евростат за трудоспособните европейци в тази възрастова категория, които през 2017 г. са живели в страна на ЕС, различна от тяхната родина, цитирани от БТА.

Oще по темата
Според анализа около 4 процента от гражданите на ЕС, са пребивавали през миналата година в страна, различна от тяхното гражданство.

Според данни на НСИ през миналата година населението у нас на възраст 20-64 г. е наброявало около 4,5 милиона души.

Анализът на Евростат отчита, че около 12 процента са били българите в тази възрастова група, които са пребивавали през 2017 г. в друга страна-членка на ЕС, което означава, че близо 550 хиляди българи са живели и работили извън пределите на родината си през миналата година.

Този брой се е увеличил повече от два пъти за последните 10 години, тъй като през 2007 г. извън страната са били около 5 процента от трудоспособните българи /около 220 хиляди/, докато през 2017 г. процентът е нараснал до 12 на сто, или повече от 550 хиляди българи, живеещи и работещи извън пределите на страната ни.

Според анализа на Евростат около 30 на сто от българите, живеещи извън пределите на страната ни през м.г. са били с висше образование или почти всеки трети наш сънародник, пребиваващ в друга страна на ЕС, е бил висшист.

Освен това около 70 процента от българите, живеещи в друга страна на ЕС, са били трудово заети, или всеки 7 от 10 пребиваващи в чужбина наши сънародници, е работел в някоя друга страна на ЕС.

Близо 4 процента от населението на ЕС /510 млн. души през 2017 г./ или около 20 милиона души, са пребивавали в страна, различна от тяхната родина, показва анализът на Евростат.

Най-висок дял от граждани на една страна, които са пребивавали в друга страна на ЕС, е регистриран при румънците - близо 20 на сто от гражданите на северната ни съседка на възраст 20-64 г. са живели и са се трудили в различна страна от Румъния.

Следващите страни с висок процент трудоспособни граждани, пребиваващи в друга страна на ЕС, са били: Литва, Хърватия и Португалия - по 14 процента, Латвия - 13 процента, България - 12 процента и др.

Най-нисък дял на трудова мобилност е регистриран сред гражданите на Германия и Великобритания - по около 1 процента, както и в Швеция и Франция - и двете по 1,3 на сто.

Въпреки ниския дял на мобилност, французите имат най-висок дял на висшисти, работещи в страна, различна от Франция - близо 63 на сто са били висшисти.

Най-висок дял на трудова заетост е бил регистриран при словенците, които са били извън родината си - 80 процента, или 8 от 10 словенци са били на трудов договор в друга страна на ЕС.

Свободното движение на работници е основен принцип на Договора за функционирането на Европейския съюз.

Гражданите на ЕС имат право да търсят работа в друга страна от ЕС, да работят там, да живеят там, като се ползват с равно третиране на гражданите по отношение на достъпа до заетост, условията на труд и всички други социални предимства и данъчни задължения, отчита анализът на Евростат за трудовата мобилност в ЕС през 2017 г.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

70

Един от Северозапада

преди 5 години

До не става с работене!И с гласуване не става, приятелю.Видя ли какво става в Галиче, където баща на депутат от Герб е в комисията....А много такива бащи, майки и любовници са в комисиите, много "доброволни дарения" са получили и похарчили гербаджиите покрай изборите вече 10 години. И с и збори не става.Възмохностите са 2-или навън, а останалите тук да се пържат в собствен сос, или.....Но няма да го кажа или напиша, че ще ме баннат за подстрекаване към насилие.

69

Един от Северозапада

преди 5 години

До Анонимен70Но са все успяли бизнесмени, ако ги питаш, поне с по 10 наемни работници, и с по половин декар апартаменти...А в същност, както казваже баща ми-връзват си гащите с къпина, щото и тел нямат, да ги вържат....

68

Един от Северозапада

преди 5 години

До ха ха "Хората си зарязваха семействата и отиваха да работят в либия, Сирия или Коми за да могат като се върбат след 5 години да си купят лада и панелка с долари"...И тук манихулираш, да не кажа-лъжеш, направо.Договорите бяха за по 2 години, държавата прибираше част от доларите, но оставаха. А в СССР се работеше за преводни рубли, и хората ако искаха, можеха и семействата си да заведат там, на много мои познати децата завършиха руски училища, основни, там.Ако ти хареса-продължаваш договор

fallback