Архив: Булфото
fallback

След като Министерството на труда и социалната политика (МТСП) публикува за обществено обсъждане Концепция за регламентиране на фазата на изплащане от допълнителното задължително пенсионно осигуряване и за първи път бяха разкрити конкретни суми за очакван размер на натрупванията в индивидуалните партиди, стана ясно, че около 70% от първите пенсионери, имащи право на втора пенсия, ще получат не повече от 50 лева месечно от втория пенсионен стълб.

Според дългоочакваната концепция едва 20% от лицата, които се пенсионират в периода 2021 и 2037 г., ще вземат втора пенсия между 50 и 100 лева. Останалите 10% ще могат да разчитат на над 100 лева от Универсалните пенсионни фондове (УПФ).

Oще по темата

Доколко са реалистични изчисленията на социалното министерство, как ще се променя размерът на втората пенсия през годините, може ли да се очаква отлив на осигурени лица от УПФ към държавното осигуряване, какви са предимствата на втория пенсионен стълб и какви пенсии да очакват осигурените в бъдеще?

Investor.bg разговаря по въпросите с двама бивши социални министри - Лидия Шулева и Иван Нейков, както и с Милен Марков - директор на ПОК "Съгласие". Позиции представят и директорът на ПОК "Доверие" Даниела Петкова и Николай Марев, изпълнителен директор на ПОК "ДСК Родина".

Няма как при минимални натрупвания по индивидуалните партиди, да се очакват високи пенсии. И затова не трябва да се създава негативно отношение към втория стълб на пенсионното осигуряване относно размера на втората пенсия - некоректно е да се сравняват несравними величини и да се прави паралел с първия пенсионен стълб. Няма да има бум на хората, които ще решат да преместят пенсионните си вноски от втория в първия стълб. Ако това бъде направено, никой няма да спечели. Числата показват, че следващите кохорти пенсионери ще получат значително по-висока втора пенсия. Това са част от коментарите на експертите.

Има пропуски и неточности в концепцията, твърдят от Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване. Дружествата ще изпратят забележките си в социалното министерство и работата по документа ще продължи за пълно уреждане на фазата на изплащане на пенсии от капиталовите фондове.

Самият факт, че се работи по този въпрос е напредък, коментира Милен Марков, главен изпълнителен директор на ПОК "Съгласие".

Разчетите на социалното министерство за размера на втората пенсия предизвикаха неразбиране или грешна интерпретация, казва той.

От гилдията смятаме, че разчетите, записани в концепцията, не са съвсем точни, защото се основават изцяло на осреднени данни, а трябва да се разглеждат конкретни примери, тъй като за редица осигурени лица има сериозни отклонения в процеса на осигуряването, които не са засегнати в посочените примери. Необходимо е да се погледнат примери, разработени от дружествата с реални партиди, посочи Милен Марков.

Друг проблем в интерпретацията на представените разчети, е, че се пренебрегват много съществени факти - най-вече, че допълнителното пенсионно осигуряване е изцяло на капиталов принцип и пенсиите се формират основно от постъпилите осигуровки - около 80% е тежестта на постъпилите осигуровки по индивидуалните партиди, другите фактори са постигнатата доходност и таксите, които се удържат.

Размерът на втората пенсия ще бъде значително по-висок на следващите кохорти пенсионери, родени след 1965 г., заради по-големите натрупвания, обясни Марков. По думите му ако се почива на средностатистически данни - за средни доходи и осигуровки, голяма част от посочените в концепцията 70% първи кохорти пенсионери действително ще получат ниски пенсии от втория стълб, защото нямат достатъчно натрупвания. Но за тези, родени след 1965 година, размерът на втората пенсия ще бъде значително по-висок заради по-големите натрупвания по партидите.

Не е редно да се съпоставя размерът на пенсията от първия и от втория стълб, коментира още Милен Марков. Той обясни, че не може да се сравняват пенсии, формирани само от осигурителни вноски, каквито са във втория стълб, и пенсиите от първия стълб, формирани от осигуровки и данъци заради държавната дотация.

А дали може да се очаква отлив на осигурени лица във втория стълб към държавното осигуряване - за Милен Марков това е въпрос на разясняване и разбиране на модела.

Днес нещата изглеждат така, но дългосрочно много по-устойчив е моделът, който разделя риска, каза той. Не очаквам отлив, ако хората правят верни анализи и не са заблуждавани, ако се водят от рационално поведение, а не от изкривени тези, допълни Марков.

Ако погледнем замисъла на реформата, както е приета от 2002 година, пенсионните фондове са изпълнили своите задачи – те са постигнали дохода, който е трябвало да заместят при първоначално поставените цели и това е безспорен факт.

Целият анализ четете Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

28

няма

преди 6 години

няма държава в света в която вноска за втора пенсия да е задължителнамошениците нейков,шулева ,мартин димитров,кънев с пяна на устата защитаваха тези бандитски фондове в народното събрание и по медиитеБИЛО РЕДНО ДА МИ БЪРКАТ В ДЖОБА ЗА ПАРИ БЕЗ МОЕ РАЗРЕШЕНИЕНО БИЛО АНТИКОНСТИТУЦИОНО ,НАПЪЛНО НЕЗАКОНО ДА ПРЕДСТАНАТ ДА МИ ВЗЕМАТ ПАРИ БЕЗ МОЕ СЪГЛАСИЯСЕГА ЗА ДА СЕ ОТКАЖЕШ ДА ТИ БЪРКАТ В ДЖОБА ТРЯБВА ДА ВИСИШ ПО ОПАШКИТЕ НА НОЙВ РЕЗУЛТАТА САМО 2 ИЛИ 3 ПРОЦЕНТА СА СИ СПРЕЛИ ВНОСКИТЕ

27

annybody

преди 6 години

Първо, "втората" пенсия е задължително - не по твой избор.Второ - пише ли някъде в т.нар. "Договор", че ще ми удържат този процент от първата пенсия?Трето - пишеше ли някъде в "Договора" какъв точно е процентът, и ако от НОИ твърдят че бил 5%, пък после ми били удържали по 2%, уведомен ли съм затова - дори и така да е, в което се съмнявам?Ако някой си даде труд да погледне ЛИЧНАТА ми партида, дали пък няма да види, че в продължение на 18 години са ми удържали по 34 % общо от заплатата?

26

До 21

преди 6 години

При преброяването през 1934 година, хората над 59 години са били 474334 при население 6077939 човека. При следващото преброяване през 1946 година са били 547934 при общо население на България (прибавя се Южна Добруджа) от 7029349 човека, т.е. и в двата случая това са около 7,8% от населението на България. Пенсии Пенсии през 1942 година получават почти 12% от хората на възраст над 59 години, както и тези с мижавите земеделски пенсии още около 33%. А останалите?Данните ги има в интернет.

fallback