Снимка: Булфото, архив
fallback

България е на втора позиция по дял на новородени извънбрачни деца в страните-членки на ЕС, показват данни от анализ на Евростат за брачните и извънбрачни раждания в Евросъюза през 2016 г., цитиран от БТА.

Делът на родените извън брак деца у нас е 59 на сто, докато на първа позиция е Франция с 60 на сто извънбрачно новородени деца, показва европейската статистика.

Oще по темата
Броят на извънбрачните деца у нас е нараснал също близо шест пъти за последните 30 години, отчита анализът на Евростат - докато през 1986 г. процентът на извънбрачните деца у нас е бил около 10 на сто, през 2016 г. той достига 59 процента, или близо 6 пъти повече, показват данните на Евростат.

Според данни на НСИ, у нас през 2016 г. са родени общо около 65 хиляди деца, като от тях 38 440 са родени извън брака, или около 59 на сто от всички раждания у нас.

Най-висок е делът на извънбрачните раждания в областите Видин и Враца - близо 75 процента от всички новородени деца там, а най-нисък - в област Кърджали - около 38 процента.

Тенденцията за извънбрачни раждания у нас се запазва през последните няколко години, като техният брой варира от 40 000 извънбрачни раждания през 2010 г. (38% раждания извън брака) - до около 38 000 през 2015 и 2016 г. (59% раждания извън брака).

Раждаемостта у нас спада драстично пред последните няколко десетилетия, като пик на ражданията, според данни на НСИ, е регистриран през 1920 г. и 1950 г. - приблизително по около 180 хиляди новородени деца през тези два пикови периода.

Как е в ЕС?

Най-нисък е делът на извънбрачните раждания през 2016 г. в Гърция - около 9 на сто. В челната тройка са още Хърватия и Кипър - с по около 19 процента.

Страната ни е сред първите 8 държави-членки в ЕС, в които делът на извънбрачните раждания надхвърля 50 на сто от всички раждания - Франция (60 на сто), България и Словения (59 на сто), Естония (56 на сто), Швеция (55 на сто), Дания (54 на сто), Португалия (53 на сто) и Холандия (50 на сто).

За сравнение, делът на извънбрачните раждания при съседите ни, е - Румъния - 31 процента, Сърбия - 26 процента, Македония - 12 процента и в Турция - около 3 процента.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

34

Анонимен

преди 6 години

Голям праз. За детето няма никакво значение и разлика дали е родено в или извън брак. В нормалните държави няма такова понятие "извънбрачно" дете. Просто таткото го "припознава" официално и въпросът приключва.

33

Анонимен

преди 6 години

Църковният брак уж се счита за законен, но в сравнение с гражданското бракосъчетание има доста различия. Законът в това отношение не е добре прецизиран, затова не е ясен и статусът на родените от такъв брак деца - уж не са извънбрачни, но често се случва родителите им да се разделят и да сключат други бракове, без да са получили църковен развод. Това обикновено правят хора, които още съвсем млади само са се венчали, после решили, че не си подхождат. Нещо не е доизпипано юридически.

32

Пропускате нещо

преди 6 години

След промените стана модерно хората да се венчават в църква. По-рано не смеели, защото не се гледало с добро око на това в Комсомола. Познавам една двойка от БАН, малко над 60-годишни, които са били изключени от Комсомола, защото се венчали. после възстановявали членството им - след разкаяние и молба от тяхна страна, иначе нямало шанс за кариера. Но тези и двамата не са от случайни семейства, затова са минали метър.След 1989 г. много двойки само се венчават.Това обърква дефинирането на брака им

fallback