Снимка: архив, Reuters
fallback

"Все повече български лекари работят в Германия. А от това страдат пациентите в България, но и медиците, които остават в страната." Телевизия 3sat излъчи репортаж от една българска болница.

"Какво ли щеше да е положението по строителните обекти, в болниците или в кланиците в Германия, ако ги нямаше многобройните румънци и българи, които са готови да работят тук? Вярно, че от това печелят и техните родни страни, защото тези хора изпращат част от доходите си на своите близки, останали там. Но  същевременно в Румъния и България възникват остри дефицити." Това констатира водещата на икономическото предаване "Макро" на немскоезичния телевизионен канал 3Sat, посветено на България и Румъния и излъчено миналата седмица. В него беше показан и кратък репортаж, разказващ за бягството на българските лекари в чужбина, съобщава Дойче веле.

Около 400 евро за млад лекар

В началото авторката Сузане Бекер среща зрителите с Елена Зарева, лекарка в един малък български град. Работният ѝ ден в болницата е дълъг, а пациентите са много. Бекер обяснява, че един млад лекар в България печели около 400 евро и коментира това така: "Малко е. Ето защо толкова много колеги на Елена отиват да работят в Европа. А това е потискащо за онези, които остават".

Пред германския телевизионен екип д-р Зарева споделя: "Иска ми се да вярвам, че условията на труд в бъдеще ще се подобрят. Но реалността сякаш е друга. Много малко от моите колеги остават в България, а пък в провинцията съвсем никой не иска да работи."

Авторката на репортажа припомня, че България, която членува в ЕС вече от 11 години, е смятана за най-бедната страна в Евросъюза.

"Особено младите хора не виждат никаква перспектива", казва тя и среща зрителите с втория герой в репортажа: студента Николай, който завършва медицина в София. Той иска да работи като радиолог, но не смята да остане в България. Пред камерата Николай обяснява: "Искам да специализирам в Германия, защото там ще имам достъп до по-добра медицинска апаратура. А и условията за квалификация и за професионална реализация там са по-добри."

Намеренията на Николай съвпадат с намеренията на много българи, твърди Сузане Бекер. Тя посочва, че само през 2016 година 23 000 млади хора са напуснали страната, а това е голям проблем за българската икономика и за демографското развитие. По-нататък авторката изтъква, че България е сред страните в Европа с най-застаряващо население и добавя, че през последните 25 години всеки пети българин е напуснал страната.

"Откакто сме в ЕС, проблемът се влоши"

В болницата, в която работи Елена Зарева, за последните 20 години броят на лекарите е намалял наполовина. А в момента 15 лекари са пред пенсия. Директорът на болницата Иван Иванов не знае как ще подсигурява занапред медицинското обслужване.

"Откакто България стана член на ЕС, проблемът с кадрите остро се влоши. Много лекари, и то не само млади, а и утвърдени специалисти, си намериха работа в други държави от ЕС, най-често в Германия", казва той.

Репортажът завършва с едно потискащо обобщение: "Получава се порочен кръг. Колкото повече лекари напускат страната, толкова по-лоши стават условията за онези, които остават. И толкова по-лошо става медицинското обслужване за хората в България."

След репортажа водещата на предаването "Макро" на 3Sat Ева Шмид припомня на своята публика следното: "Когато в Германия се опитваме да се справим с липсата на квалифицирани кадри, ние не решаваме въпроса, а просто го прехвърляме в други страни."

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

105

лекар

преди 4 години

На линка има инфо как се почва работа в Германия. С информативна цел е.https://facebook/%D0%9B%D0%B5%D0%BA%D0%B0%D1%80-%D0%B2-%D0%93%D0%B5%D1%80%D0%BC%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%8F-%D0%9A%D0%B0%D0%BA-%D0%BC%D0%BE%D0%B6%D0%B5%D1%82%D0%B5-%D0%B4%D0%B0-%D1%80%D0%B0%D0%B1%D0%BE%D1%82%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%BE-%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D0%B0%D1%80-%D0%B2-%D0%93%D0%B5%D1%80%D0%BC%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%8F-113332440047380/?modal=admin_todo_tour

104

лекар

преди 6 години

Само не си мислете,че ще задържите някого с насилствено разпределение.Аз завърших 1989 та година и така се опитаха да постъпят с мен.При което аз попитах госпожата извършваща разпределението тя дали би посмяла да се лекува от лекар насилствено разпределен някъде си?Заявих,че ако трябва няма да работя като лекар,ще си намеря друга работа!и в края на крайщата отстъпиха!Насила хубост не става казал е народът ни и е прав за това!

103

лекар

преди 6 години

Има много сериозен проблем-няма млади лекари.Когато завърших аз и 25 колеги започнахме работа в родният ми град.Сега положението е следното- почти всички сме над 50 - 55 годишни.Имаме и работещи 70 ,че и 80 годишни пенсионери.Сега поне от 10 години насам много малко студенти завършват и от завършилите много малко остават в България.Ако не се намери начин повече лекари да завършват и остават да работят тук няма да има кой да ни лекува!

fallback