Снимка: архив Reuters
fallback

Българите продължават да забогатяват. Финансовото им богатство се е увеличило с 5,9 милиарда лева през последните 12 месеца и вече е 73 млрд. лв. Банковите влогове растат, покачва се и цената на жилищата, които населението притежава.

Това показва доклад на консултантската компания Industry Watch, написан на базата на данни на БНБ, КФН и БФБ-София. Според анализа богатството на българите през последните три години нараства най-съществено от десетилетие насам, но още изостава от темповете на растеж през върховата 2007 година.

Банковите депозити са най-предпочитаната форма на спестяване, макар че лихвите се понижават, показват данните. Според тях домакинствата са получили лихвен доход в размер на 251 милиона лева за последните 12 месеца. Ефективната лихва пада до 0,5% годишно, но това не обезкуражава спестяващите българи, които са внесли нови 2,2 милиарда лева по свои банкови сметки през последния 12-месечен период, показва докладът, цитиран от "Труд".

Oще по темата

Стойността на жилищните имоти на българите се покачва. Търсенето на жилища остава високо, стимулирано от ръста на доходите и заетостта, ниските лихви по жилищните заеми (3,9% през август 2017 г.) и ускоряващата се кредитна експанзия.

Дори цената на ипотечното финансиране да се повиши през 2018 година, тя остава изключително ниска в исторически план. Заради ниските лихви обслужването на дълговете в момента е най-лесно от 2009 г. насам, уточняват експертите.

По данни на Националния статистически институт, които експертите анализират, пазарните цени на жилищата нарастват с 8,6% годишно през второто тримесечие на 2017 г., а от дъното на пазара през 2013 г. досега апартаментите са поскъпнали с 21%. По този начин средната цена на квадратен метър жилищна площ в страната, без новото строителство, достига 533 евро в средата на 2017 г.

“Имайки предвид благоприятните икономически тенденции, жилищните цени ще се покачват и през следващите месеци”, прогнозират от Industry Watch.

София концентрира 36% от стойността на градските жилища през второто тримесечие на 2017 годсина. 11% от жилищното богатство е в област Варна, а Пловдив и Бургас добавят около 9% от пазарната стойност на апартаментите в страната.

Сред десетте области с най-голямо жилищно богатство попадат и Стара Загора, Благоевград, Русе, Велико Търново, Хасково и Плевен. Под 1/5 от общата стойност на жилищата е в останалите, по-малки области на страната.

Бaнкoвитe влoгoвe пpoдължaвaт cвoятa тeндeнция нa pacтeж, кaтo caмo тeзи нa дoмaкинcтвaтa вeчe ca 46,407 милиapдa лeвa, показват официални данни на БНБ за септември 2017 г., оповестени вчера. Според статистиката увеличението е 5,9% cпpямo cъщия месец нa пpeдxoднaтa гoдинa. Влoгoвeтe нa цeлия нeпpaвитeлcтвeн ceктop, в кoйтo влизaт дoмaкинcтвaтa и нeфинaнcoвитe пpeдпpиятия, ca нapacнaли c 6,8% нa гoдишнa бaзa дo 70,900 милиapдa лeвa или дo 72,3% oт брутния вътрешен продукт (БВП).

В края на септември кредитите за неправителствения сектор са 52,814 млрд. лв. (53,8% от БВП) при 52,522 млрд. лв. към август 2017 г. (53,5% от БВП). На годишна база те се увеличават с 4,9%.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

213

Анонимен

преди 6 години

Нека да позная. 20% от парите са на 90% от населените, 30% от парите са на 9,95% от населението, , а останалите 50% са на 0.05% от населението, или някой си мисли, че хората с по 3 нови коли и 6 жилища, нямат поне 8 цифрени суми, един път в банки, друг път в акции и трети път в собствени бизнес начинания ...

212

ДЪРЖАВЕН РЕКЕТ

преди 6 години

Това си е поредния държавен рекет! Цялата работа е за пари!

211

Анонимен

преди 6 години

"Богатството на българите расте" Защо пишете в множествено число? Българин съм и не съм усетил да съм забогатял, нито и хората около мен са цъфнали и вързали. На лъжите ви не знам кой би повярвал.

fallback