Снимка: архив, Булфото
fallback

В България изпробват нова форма на диалог между местните хора и бежанците - две групи, които иначе рядко общуват помежду си. Тъй наречените "бързи срещи" могат да помогнат, вярват в София, пише агенция Ройтерс, цитирана от Дойче веле.

Идеята е да се насърчи разбирателството и да се подпомогне интеграцията на бежанците. В София експериментират с тъй наречените "бързи срещи" (speed dating). Те продължават само 30 секунди, предвидени за поставяне на начало на диалог между имигрантите и местното, българско население - две групи, които в ежедневието рядко говорят помежду си като равни с равни.

В репортажа си агенция Ройтерс ни пренася на една такава "бърза среща" в един социален център в София. Местните жители са застанали от едната страна, а от другата, обърнати с лице към тях, са се подредили имигранти - предимно бежанци от Сирия, Афганистан и други страни, в които бушуват войни.

За тези броени секунди, които получават за общуване, непознатите имат възможност да споделят мечтите или болките си, да поговорят за любов, семейство и т.н.

Срещу клишетата и предразсъдъците

"Толкова е хубаво да има подобни срещи, особено за нас - бежанците", казва 26-годишният сирийски кюрд Роди Намо. Той е пристигнал в България през 2015 г., когато стотици хиляди мигранти щурмуваха т.нар. "Балкански маршрут" на път за Германия или други държави в Северна Европа.

Българите обаче също хвалят инициативата, както и традиционната близкоизточна кухня и традиционните афганистански танци след срещите. "Беше ми много забавно. Срещата ми помогна да преодолея предразсъдъците. Бежанците просто са хора като нас, дават почти същите отговори като нас", е цитирана да казва Милка Бочева, която има онлайн бизнес.

"Ще остана, ще докарам и семейството си"

По-нататък агенцията припомня, че в България живее значително мюсюлманско малцинство - около 12% от общо 7,1 милиона население на страната са мюсюлмани. Независимо от това нашествието от бежанци и мигранти тревожи мнозинството от българските граждани. Намо, който се върнал в България след кратък престой в Германия, вярва обаче, че настроенията започват да се променят.

"Реших да остана тук, това е моята страна. Ще докарам и семейството си", казва той.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

88

Нестор

преди 6 години

Абе защо либерастите не си зададат въпроса защо никой няма нищо против за Карлос от Никарагуа , а винаги срещу мюслитата ?

87

Teo

преди 6 години

Приятелю, временно - да, докато отмине бурята - да. Ние, българите, сме състрадателен народ, но дойде ли някой нямаме навика да го дундуркаме. Когато сме могли сме спасявали малцинства, но като цяло гледаме скептично на натрапниците. За такава работа отидете малко по-насевер. А най-добре ще е, когато свърши войната Вие да се приберете при семейството си. Не сте желани тук, освен ако не приемете християнство, или поне да се откажете от религията си, не научите български и не работите!

86

Анонимен

преди 6 години

Тоя Роди дали ще е толкова ентусиазиран, като го накарат да работи и сам да си плаща наема и сметките? Че то е лесно да говориш докато те обгрижват, ама като стане -15 и сметката ти за отопление е колкото 1/3 от доходите ти дали ще е толкова възторжен, а? А на нашата социална система висят достатъчно местни... сещате се, че ще ме баннат, така че хич не държи да храним Роди и Родевица и 15 им братя и сестри. Ама да няма първата зима бунтове, че студено, скъпи и пари няма.

fallback