Снимка: архив, Булфото
fallback

Журналистите трябва да имат много повече права от това просто да задават въпроси. Обществото в България обаче упорито отказва да плаща за информация. Това уби вестниците и списанията, постепенно убива и печелившите телевизии в страната ни, посочи в студиото на "България сутрин" социологът Андрей Райчев.

Повод за думите му стана организираният от Асоциацията на европейските журналисти - България протест пред Министерски съвет, след скандала, в който се замесиха депутатът от ГЕРБ Антон Тодоров и вицепремиерът Валери Симеонов. Двамата отправиха индиректни заплахи в ефир към журналиста Виктор Николаев. В понеделник (9 октомври) Тодоров подаде оставка като депутат и днес (11 октомври) колегите му ще я гласуват в Народното събрание.
Oще по темата


Валери Симеонов пък се закани, че ще съди няколко български медии, ако не му се извинят, че не са отразили позицията му след скандала.

"Може да те освобождава само този, който те назначава. Антон Тодоров не е назначен от парламента, неговото влизане там е гласувано от народа. Ако ПГ на ГЕРБ обаче реши да не приеме оставката му тежко ще се изложи", категоричен бе Андрей Райчев.

Социологът е на мнение, че в страната ни трябва да се въведе пълна забрана за едновременна собственост върху медия и дистрибуция. Според него е необходима също така пълна публичност на приходите на всяко едно издание, било то печатно или електронно.

Пред Bulgaria ON AIR математикът Михаил Константинов посочи, че след като депутат си подава оставката, то той иска да си отиде доброволно и парламентът трябва да му позволи това.

"Антон Тодоров успя да стане неприятен на всички. Сега трябва да преосмисли общественото си поведение и да продължи да се занимава с документация и изследователска дейност", каза Константинов.

И допълни, че от вицепремиера Валери Симеонов не може да се очаква да подаде оставка, защото на него му харесва да води битки.

"Хубаво е обаче, че в България всеки може да се защити в съда", отсече математикът.

Гостите в студиото коментираха още решението на лидера на Каталуния Карлес Пучдемон да отложи независимостта. Те се обединиха около тезата, че неминуемо трябва да има ясни правила и дискусия за това как се прави държава, дефиниция за нея, както и да се установят количествени параметри за това.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

24

Бойчо

преди 5 години

До Димов Ти сигурен ли си, че не работи с фалшиви документи! Аз съм сигурен.

23

Анонимен

преди 6 години

Константинов дава мнение по всички въпроси вече.

22

Някой си

преди 6 години

"...успя да стане неприятен на всички",е много,ама много меко казано?!?!?!Гнус,отврат от човек,като от гол ***-хлъзгав,мазен,противен,който освен да пълзи и оставя гадна слуз след себе си,друго не може?!?!?!Повдига ми се,повръща ми се от такива мекотели,като него?!?!?!

fallback