Снимка: Bulgaria On Air

Двойният стандарт в качеството на храните от Европейския съюз е не само дискриминация, а и обида за българските граждани и подкопава идеята на ЕС, каза омбудсманът Мая Манолова при откриване на дискусия, посветена на разликите в качеството на храните в държавите от Западна и Източна Европа.

Идеята на дискусията е да се набележат решения за предотвратяване на проблема с двойния стандарт при храните от една и съща марка с различни съставки и различна цена, което дискриминира потребителите от Източна Европа.

Най-често потърпевшите у нас са децата и подрастващите. На българските граждани трябва да се даде отговор на въпросите какви точно са разликите в стандартите и как влияят те върху здравето.

Изправени сме пред заплахата към "Европа на две скорости" да се добави "Европа на два стандарта", смята тя.

"За това изготвихме едно опростено потребителско проучване как стоки под един и същ бранд се предлагат в три европейски столици – Берлин, Виена и София. Изследваме и сравняваме съставките, посочени в етикетите, и цените, като продуктите са закупени от магазините на една и съща верига. Това потребителско проучване показа, че има храни, включително такива за деца, които в София са с доста по-висока цена. Например едно конкретно детско пюре в София се предлага с по-високо ниво на съдържание на различно олио  (3,4%, за сравнение - на Запад е 0,9%) и по-висока цена от тази в Берлин и Виена. Най-популярната газирана напитка пък в страните на Запад се произвежда със захар, а в България с фруктозо-глюкозен сироп.", обясни тя.

Същото важи за детски шоколади, плодови и газирани напитки, в които много от съставките са подменени с такива с по-лошо качество.

Манолова е категорична, че е нужна промяна в европейското законодателство.

Първо, да се забрани продаването на стоки с една и съща марка, но с различно съдържание в различни точки на Европа. Второ, да има ясен механизъм за контрол. И трето - сериозни санкции срещу нарушителите.

На участниците на форума бе предложен проект на декларация, която призовава европейските институции да приемат законодателство срещу двойния стандарт. Документът ще бъде внесен в Европейския парламент по време на изслушване по темата в края на септември, уточни омбудсманът.

Предложението на омбудсмана подкрепи в конферентна видеовръзка и еврокомисарят Мария Габриел. В дискусията участваха български евродепутати, посланици на държавите-членки на ЕС, министърът на земеделието, храните и горите Румен Порожанов, депутати и др.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase