Снимка: Булфото, архив

Единствените два екарисажа в страната спряха работа, защото договорът им с Агенцията по храните е изтекъл.

Според Панайот Тодоров – фермер от Сливен, до подобна ситуация се стига постоянно.

"Всяка година фактически перманентно се получава това. Дойде ли определен период, екарисажите не работят. Ние фермерите какво да правим? Трябва през това време, когато нямат договори на кажем на кравите: Няма да ви доим. Няма да ви храним. Затваряме фермите, на работниците няма да плащаме. Това ли трябва да кажем", коментира той пред БНР.

Според него екарисажите трябва да бъдат под ръководството на държавата, а не частни, както е в момента.

Управителят на екарисажа в Шумен Мирослав Александров смята, че скоро ще има нов договор.

"Независимо дали екарисажите са частни или държавни дружества, при липса на осигурено финансиране, резултатът би бил абсолютно съшият. Хубавото е, че все пак има инициирана процедура от Българската агенция по безопасност на храните, което по закона за обществените поръчки е т.нар. процедура с пряко договаряне. При добро желание от страна на всички и липса на обжалвания договорът би могъл пак да бъде в рамките на две-три седмици", увери той.

Александров обаче каза, че Агенцията по храните е имала достатъчно време, за да подготви нов договор и посочи, че тя не плаща за извършената от екарисажа дейност.

"Защо отново няма финансиране? Искам да ви кажа, че последните две години работим за нашата сметка.  На нас не се плаща, въпреки че има договор, в който е записано, че БАБХ трябва да ни заплаща дейността всеки месец", отсече той.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase