Снимка: архив, Reuters

Въпреки че съсловната организация на медицинските сестри непрекъснато алармира, че България остава без тях и повече работещи вече са в предпенсионна възраст, здравният министър Николай Петров отчете, че в последните 10 години все по-малко от тях заминават на работа зад граница.

Освен това той обяснява в писмен отговор на въпрос на депутата от ОП Миглена Александрова, че издадените разрешения за работа на медсестри в чужбина не означават непременно, че те заминават, ами по-скоро имали намерение да емигрират.

През миналата година били издадени едва 181 удостоверения за придобита степен на квалификация в страната, което дава право на работа по специалността в чужбина.

За сравнение в периода 2011 – 2015 г. били издавани между 280 и 356, а в годините от 2007 и 2010 г. – между 426 и 687.

Петров признава, че сестрите заминават в чужбина заради по-добрите заплати, по-добрите условия на труд, по-високия стандарт на живот, възможността за професионална реализация, лошото отношение у нас към медиците, продължаващата твърде дълго реформа в здравеопазването.

Според него обаче задължение на работодателите, т.е. на шефовете на болниците е да предлагат добро заплащане, добри условия на труд и възможност за развитие.

В последните 10 години вече започнало да се обръща внимание на всички тези неща.

В момента медсестрите имали възможност за развитие в 15 специалности.

Освен това здравното министерство всяка година иска от просветното министерство да отпусне възможно най-много стипендии за бъдещите медсестри.

През следващата учебна година броят на студентите в тази специалност е увеличен със 116.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase