Снимка: архив, Ройтерс

Обезлюдяването на населените места може да доведе до поскъпване на водата. Това прогнозира заместник-министърът на регионалното развитие Малина Крумова пред БНР.

"В момента сме длъжни да изградим инфраструктура, така че да се покрият нуждите и да се предоставят услуги на населението, но в същото време сме изправени пред демографска ситуация, която ще направи тази инфраструктура изключително скъпа за поддръжка в бъдеще", обясни тя.

Според Крумова е нелогично да смятаме, че България е богата на вода държава, защото на много места има проблем с питейното водоснабдяване, с липса на вода, тоест имаме проблем както с качеството, така и с количеството на водните ресурси.

Затова според нея е от особено значение да изградим модел, който е устойчив по отношение на водоснабдяването и изгражданетона инфраструктура, която да бъде ефективна. Целта е да се постигне достатъчно добро качество на услугите за водоснабдяване, но също така и на канализационните услуги и пречистването на отпадните води с цел предотвратяване на замърсяването на водни обекти.

Ние разработваме в момента една цялостна стратегия за финансиране на сектора ВиК, което не се отнася единствено за малките населени места, тъй като секторът се характеризира с някои особености, една от които е остаряването на мрежата и недостатъчно поддържана мрежа. Втората характеристика на този сектор е голяма загуба на вода, каца зам.-министърът.

Малина Крумова заяви, че в седем области все още няма консолидиран ВиК оператор и те няма да могат да кандидатстват за европейско финансиране, за да обновят и подобрят водоснабдителната и канализационната си инфраструктура.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase