Снимка: архив, Reuters
fallback

Около 4 на сто от българите се чувстват самотни и няма с кого да споделят личните си проблеми, показват данни от проучване на Евростат за възрастното население в ЕС през 2015 г.

По този показател средно около 6 процента от възрастните хора в ЕС се чувстват самотни и няма от кого да потърсят помощ, ако се наложи, показва анализът.

Ако се приложи процентът на самотните българи спрямо общия брой на населението у нас, излиза, че над четвърт милион българи са изпаднали в изолация и самота.

По данни на НСИ от последното преброяване у нас има тенденция за увеличаване на домакинствата без деца. Според родната статистика най-висок е бил у нас процентът на едночленните домакинства - около 30 на сто, двучленните домакинства са били 28 на сто, а домакинствата с едно, две или повече деца, съответно - 20 на сто, 13 на сто и 7 на сто.

При последното преброяване домакинствата у нас са били около 2,8 милиона.

Около 73 на сто от домакинствата у нас живеят в градовете, а 27 процента - в селата. В селата е регистриран и най-висок дял самотно живеещи хора у нас.

6% от европейците се чувстват самотни

Около 6 на сто от европейските граждани декларират, че се чувстват самотни и няма с кого да споделят личните си проблеми, показва европейската статистика.

Ситуацията изглежда най-добре в Чехия, Финландия, Словакия и Швеция, където само 2 процента от населението твърдят, че нямат от кого да потърсят помощ, ако е необходимо.

В Кипър, Испания, Словакия, Чехия и Унгария също 2 процента от хората твърдят, че няма с кого да обсъждат личните си проблеми.

Негативните тенденции около самотата на европейците са най-силни в Италия, Франция и Холандия, където е и най-висок делът на хората, които няма с кого да обсъждат личните си проблеми - 12 на сто.

Най-самотни се чувстват отново жителите на Италия, Холандия /и Люксембург/, където процентът на самотниците надхвърля 12 на сто от населението на съответните страни.
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

29

До бай Тошо

преди 6 години

До Анонимен 2869-ти набор съм, не ми обяснявай какво съм чел и какво не съм. Към днешна дата с ниски пенсии са само хората работили през социализма, защото им откраднаха парите крадливите московски ***! Къде изчезнаха парите, а? Запада ли ги открадна, или крадливите червени мекерета! На баб апенсията беше 70 лева - едно шкафче от талашит струваше 90! Стига ли им парите дръжки, пари оставаха само защото нямаше какво да купиш с тях!

28

Анонимен

преди 6 години

До До бай Тошо 14 - Изглежда не си живял преди 1989, а си чел какво е било. Няма база за сравнение как живееха пенсионерите "тогава" и сега. Да, имаше дефицит, особено ва т.н. "луксозни стоки", които не бяха съвсем луксозни. Но обикновеният човек можеше ВСЯКО лято да заведе децата си на море. Е, сега дали е така?

27

БКП член от Белене

преди 6 години

Държавата е виновна! Държавата трябва да постанови със закон хората да не бъдат самотни! Всеки самотен - веднага в пандиза! Ето ви западни ценности! Хората са самотни защото живеят сами в затворени комплекси! Веднага всички самотни да се настанят в панелни, комунални жилища където денонощно да чувстват (чуват/помирисват) присъствието на другите живущи! Да се върнат децата на самотните със закон - не бива да разчитаме на семейното възпитание и изграждането на родителска привързаност!

fallback