Как един пост във Facebook се превръща в ритник в класната стая? Кога емоциите зад монитора ескалират в юмруци? Специалисти по киберсигурност и компютърни експерти влизат в столичното 119-то училище. Те ще работят с учениците от шести клас и с родителите им, за да разберат как безопасно да ползват мрежата.

Добре дошли в час по "Дигитални уроци". На черната дъска застават специалист по киберсигурност, автор на компютърна игра и психолог! А на чиновете сядат не ученици, а родителите им:

"Съвременните родители са от тези поколения, които са израснали без достъп до този тип комуникации", обяснява Цветелина Йорданова, клиничен психолог.

А съвременните деца растат паралелно в два типа комуникация - реална и виртуална. Докато се изграждат като личности, формират и интернет-профилите си.

"Навсякъде - в класните стаи, в коридора, заради липсата на авторитет във възрастния, опитваме да контролираме с камерите и контрол над децата", посочва Йорданова. Но в интернет контролът си остава под въпрос:

"Родителите подценяват – той си е вкъщи и е на сигурно. Но това е подвеждаща сигурност – не знаят с кой, какво си говорят и какво могат да направят", заяви пред камерата на телевизия Bulgaria On Air Доброслав Димитров, автор на компютърна игра.

В часа по "Дигитални уроци" родителите ще разберат кои са рисковете пред децата им и кога игрите и контактите в мрежата се превръщат в опасни срещи. Първите знаци за това често са промени в поведението.

А децата пък ще знаят как да защитят себе си и личните си данни, как да различават анонимните потребители и фалшивата информация в мрежата

След "Училището за родители",  през обучение ще преминат и шестокласниците от столичното 119-то училище.

Още вижте е репортажа на телевизия Bulgaria On Air

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase