Архив: Булфото
fallback

Мнозинството от хората в 66 държави смятат, че не съществува превъзходство на едни раси, религии или култури над други раси, религии и култури. Въпреки това общественото мнение по този въпрос на много места е разделено. Това показва изследване на Световната асоциация "Галъп интернешънъл" за религиозното, културно и расово равенство.

Проверено е доколко хората се съгласяват или не се съгласяват с твърденията: "Някои раси превъзхождат други раси", "Някои религии превъзхождат други религии", "Някои култури превъзхождат други култури", информират авторите на изследването.

В изследването са анкетирани общо 66 541 души в света, като във всяка страна има представителна извадка от около 1000 мъже и жени. Анкетираните са разпитвани най-много лице в лице - 25 страни; 29 211 души. Анкетите са провеждани и по телефона, и в онлайн допитване.

България и балканските общества са по-скоро раздвоени. У нас няма сигурни мнозинства в подкрепа на религиозното, расовото и културното равенство. Например 45 на сто не са съгласни, че някои религии превъзхождат други религии, но сходен дял - 37%, са съгласни.

По отношение на това дали някои раси превъзхождат други раси отговорите у нас са на практика поделени между съгласие и несъгласие - 44 процента споделят това мнение, а 45 процента - не. 50 на сто у нас смятат, че някои култури превъзхождат други култури, а малцинство от 35 на сто са на обратното мнение.

Въпреки преобладаващото убеждение за расово, религиозно и културно равенство, в няколко страни има мнозинство, което смята, че съществува и религиозно, и културно, и расово превъзходство, коментират анализаторите.

Сред тези страни личат най-вече страни като Бангладеш, Гана, Индия, Нигерия, Афганистан, Парагвай и др. В тези страни сумираните отговори "напълно съгласен" и "по-скоро съгласен" дават дялове между 50 и 80 на сто. На другия полюс са най-вече западните общества.

Основната цел на изследването не е да измери нива на расизъм, нито чувството на културно или религиозно превъзходство. Основният интерес е да се разсъждава върху вътрешните баланси в страните, отбелязват анализаторите.

Според тях всички страни, които се чувстват стабилни и не усещат заплахи, показват по-ниски нива на вяра в религиозно, културно и расово превъзходство.

По думите на Кънчо Стойчев, президент на Световната асоциация "Галъп интернешънъл", като цяло, глобалната толерантност към расовите, религиозните и културните различия е доминираща норма.

Изключения от тази норма се появяват в страни, нации и региони със сериозни външни и вътрешни конфликти. Има страни, в които регистрираме осезаемо разделение на общественото мнение по тези въпроси ("разделени" страни), и това най-вероятно е индикатор за протичащи в тези общества дълбоки процеси на трансформация, смята той.

В сегашното изследване на Световната асоциация "Галъп интернешънъл" са анкетирани общо 66 541 души в 66 държави. Изследването в различните страни е проведена от октомври до декември 2016 г.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

29

истина

преди 6 години

българите са най-големите расисти ,защото са комплексари.мислят се за велики в малкия си свят.

28

Анонимен

преди 6 години

комунистите със сигурност са по ниши и от прасетата ....

27

Дилема

преди 6 години

Порядъчна, работлива, образована и добре изглеждаща жена от бялата раса съм. Как да оценя като приемлива една религия, според която аз като християнка съм по-низше същество, а в качеството сина бяла жена съм "бял ***"? Представителите на религия споделят, че са дошли в Европа, за да живеят на социални помощи и да налагат религията си. Казват, че според тях "белите жени трябва да бъдат дресирани". Но искат да ядат наготово от парите, които жени като мен изкарват чрез висококвалифициран труд.

fallback