Снимка: архив, Reuters
fallback

Над 600 хиляди българи от 20 до 80-годишна възраст имат нарушение на функцията на щитовидната жлеза, каза проф. Анна-Мария Борисова, председател на Българското дружество по ендокринология, цитирана от БТА.

По думите й нарушенията на щитовидната жлеза имат и много безсимптомни форми, като се предполага, че над 65 на сто от страдащите от намалена или повишена функция на жлезата, не са диагностицирани.

Дори при невинното оплакване от умора, трябва да се направят изследвания на хормоните на щитовидната жлеза, препоръчва проф. Борисова.

"Умората се среща и при намалена, и при повишена функция на щитовидната жлеза. Фатално важно е бременната да има нормална секреция на хормони, тъй като плодът в първите 6 месеца от развитието си разчита на майката да бъде снабден чрез плацентата с тиреоидни хормони", каза още специалистът.

Тези хормони са нужни за физическото и психическото развитие на детето.

Намалената функция на щитовидната жлеза засяга 2 пъти по-често жените. Повишената функция на жлезата се среща 10 пъти по-често при жените, като засяга хора във всички възрасти, най-често в диапазона 20-40 години.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

12

Земетръс

преди 6 години

В Япония всички с диагностицирано Хашимото са с ТЕЛК. А тук ТЕЛК е явно за здравите, но не и за болните.

11

Анонимен

преди 6 години

Това са последствията от Чернобил. Ако комунистите не бяха скрили от народа си истинския размер на катастрофата и бяха почнали да раздават безплатно йод на населението както се постъпва в белите страни, днес болните от щитовидна жлеза щяха да са наполовина.

10

Анонимен

преди 6 години

Ами как няма да сме болни? Неимоверен стрес, отрови в храните, меса бъкани с хормони и антибиотици, мръсен въздух, ГМО зърнени храни и резултатите за налице! Да не споменавам и пръсканията в стратосферата на алуминиеви и бариеви соли, с цел уж да ни предпази от 'глобалното затопляне'! Отровен свят- болни хора!

fallback