Снимка: Bulgaria On Air

Ако учим децата си да познават и харесват себе си, няма да има нужда да събират одобрението и харесванията в социалните мрежи. Ако човек обича себе си, няма да има нужда да прави екстремни неща, за да събира внимание, заяви фотографът Велислава Каймаканова-Ножарова в студиото на "България сутрин".

"Децата трябва да се възпитават да бъдат индивидуалисти. Трябва да изградим някаква мярка в подражаването към други", допълни тя.

Има такова понятие като "селфизъм". Това е компенсаторно заболяване, което дава това, което липсва на човек. Принципът е като хазартната зависимост - тук обаче говорим за харесвания, посочи психологът доц. д-р Маргарита Бакрачева пред Bulgaria ON AIR.

"Мотото на selfie-тата трябва да бъде: Първо живей, после снимай!", категорична бе тя.

Според доц. Бакрачева най-добрият метод за превенция от заснемането на рискови selfie-та или друга потенциална заплаха за децата е връстници към връстници да алармират за опасността.

"Личният пример е много по-силен. Деца доброволци трябва да говорят и публикуват материали за свои връстници с цел популяризиране на опасността от дадено действие", посочи тя.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase