Снимка: архив, БулФото
fallback

Програмата за саниране отива на прокурор заради съмнения за нарушения, заяви регионалният министър Спас Попниколов пред bTV.

"Санирането като цяло е добра идея, но трябва да се направят промени в правилата, да се коригират цени", коментира той.

По думите му част от нарушенията са прекалено и необосновано високи цени, както и договори с неосигурено финансиране. Той уточни, че първоначалните цени на програмата са били 290 лв. без ДДС на квадратен метър, а сега са 140 лв.

Министърът посочи, че отговорност за изчезналите документи на тунел "Железница" на магистрала "Струма" носи председателят на оценителната комисия. Попниколов отрече да е правен опит да се скрие от медиите изчезването на папката, а когато е станало ясно, че я няма, е действано спрямо закона – процедурата е прекратена.

По думите му документите са изнесени от външния експерт Стефан Гайтанджиев. Стаята с документите е под видеонаблюдение, а вътре се влиза по минимум двама души. Това значи, че с Гайтанджиев е имало втори човек, член на оценителната комисия.

Той уточни, че сега предстоят жалби за спиране на процедурата и ще има наново обявена процедура.

"Според мен това е саботаж срещу работата на Пътната агенция, на МРРБ и на цялото служебно правителство", категоричен е Попниколов.

Според него прекратяването на процедурата няма да доведе до загуба на европейски средства, но участъкът на Кресненското дефиле е по-голям проблем. Там по думите му процедурите са много забавени и се рискуват 2 млрд. лв. - стойността на цялата магистрала. Един километър магистрала, ако не е завършен, се губят парите за всичко построено до момента, уточни регионалният министър.

Казусът в дефилето е свързан със специалния статут на района. "Ноември беше направена процедурата за идеен проект, а всеки знае, че там е защитена територия и трябва бързо да се направи ОВОС. Обвинявам всички, които са се занимавали с това през последните 10 години. Защо се е чакало толкова, след като се знае, че там е най-тежкият участък на магистралата", заяви Попниколов.

Той е категоричен, че няма да подава оставка. Къде беше камарата на строителите, когато нямаше нито един договор за строителство миналата година? Те са загрижени за техните членове и искат моята оставка и заради политически натиск. Не знам от коя партия, може и от всичките, коментира министърът.

Предшественика си Лиляна Павлова той обвини за това, че няма осигурени пари за ремонтите на тунелите "Ечемишка" и "Витиня". Опитах да поискам пари от финансовото ведомство и ми отказаха, преструктурирахме бюджета на АПИ поне да довършим двете тръби, добави той. Проверката по тунелите приключи и има спешни мерки, които се изпълняват в момента, обясни Попниколов.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

14

bigpick

преди 7 години

Голямо крадене, няма спиране! И още един мандат от същото

13

Нектарий

преди 7 години

Всяка добра идея се опорочава в нашата реалност...Санирането е типичен пример за разхищаваме на обществени средства...В Унгария например,също имаше саниране,но то беше със самоучастие на собственика 20процента....Така собствениците контролират с джоба си,да няма кражби на обществен ресурс.. в България има поне двайсет примера за грабеж в милиарди....И санирането далеч не е най сериозния...КТБ,ще струва на данъкоплатците повече от 10 милиарда например.....Ще има ли осъдени политици и магистрати?!

12

boby

преди 7 години

До АнонименМи как да ни се вижда 300 лв. на кв.м. - за толкоз ново строителство се прави ;)

fallback