Снимка: архив Reuters
fallback

Такса смет за гражданите ще скача с до 20% в продължение на 5 последователни години. Като най-голямо ще бъде увеличението за малките жилища в крайните квартали на големите градове. Причина за това са промени в Закона за местните данъци и такси, които са пуснати за обсъждане от Министерството на финансите.

С тях се въвежда принципът такса смет да зависи от количеството изхвърлен боклук. В резултат таксата за гражданите ще скочи, а фирмите ще плащат по-малко, ако не изхвърлят много боклук, пише "Стандарт".

Гражданите и бизнесът ще плащат такса смет за три отделни услуги - събиране и транспортиране на битови отпадъци до инсталации за тяхното третиране, за самото третиране на боклука и за поддържане на чистотата на обществените места. За първите две услуги такса смет ще може да се определя според индивидуалното количество битови отпадъци за имота или брой ползватели на услугата в имота. За да се плаща според количеството боклук, общините може да задължат хората да си купуват определени торби, с които да си изхвърлят сметта. Като общините ще може да определят минимален брой торби, които да купуват хората всяка година.

Другият вариант е за всеки имот да се определи колко контейнера за боклук са необходими и колко често се събират. Като в този случай блоковете може да поискат общината да им осигури заключващи се контейнери. Ако се използва критерият за брой ползватели, ще може да се прилагат и допълнителни критерии като предназначение на имота и вида на извършваната в нето икономическа дейност.

За третата услуга - чистота на обществените места, такса смет ще може да се определя според три критерия - брой ползватели на услугата в имота; разгъната площ на имота; или брой лица с постоянен адрес. Като за целта собствениците на имоти трябва да обявят в общината колко души живеят в тях.

В резултат на промените такса смет за малките жилища в крайните квартали на големите градове ще стане същата като за големите апартаменти в центъра. Така скокът на таксата за евтините жилища в покрайнините ще бъде най-голям.

Тъй като промените ще доведат до повишаване на такса смет за хората, в проекта специално е записано, че 5 поредни години таксата не може да скача с повече от 20% на година. Освен това се дава още един преходен период и за 2018 г., 2019 г. и 2020 г. общините ще имат право да определят размера на такса смет според площта на имота.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

19

Анонимен

преди 7 години

До Анонимен 19А защо да събирам разделно, да натоварвам дома си със специални съдове за хартия, стъкло, пластмаса, та да е лесно на боклукчийските крале, да си обработват ***. Все едно, мръсната част я горят в тецове, нощно време и ни осмърдяват. А защо пък да помагам разни вълци в разкош да мърсуват и правят извънбрачни деца, "докато не им се роди момче". Защо да съм длъжен да купувам и чували, те трябва да са безплатни! Пак "наши"фирми, а? Ей, държаво, кого и защо обслужваш? Спри се!

18

Анонимен

преди 7 години

Докога общини и държава ще прехвърлят функциите си на нас? Търтеите вече полудяха - свършиха соц. пари за крадене, и сега се чудят, какъв грабеж да измислят. Заключени контейнери - лудост!Но за ДАНЪК "БОГАТСТВО" дума не отварят. Корнелия се "чуди" защо загубиха изборите Ами заради ЛЪЖАТА за премахване на престъпния ПЛОСЪК ДАНЪК, при който БЕДНИТЕ ПЛАЩАТ ЗА БОАТИТЕ. ПЛОСКИЯТ ДАНЪК Е ЕМБЛЕМА НА НЕСПРАВЕЛИВОСТТА. И вече всички партии забравиха, че преди изборите САМО ЗА СПРАВЕДЛИВОСТ лъжеха!

17

Анонимен

преди 7 години

Фирмите отдавна лобират да не плащат такса смет и да прехвърлят цялата данъчна тежест на гражданите. Трябва да се протестира и да не се допусне фирмите да не плащат. Те имат лобисти, които отдавна са пуснати по телевизиите да лобират за промяната в ущърб на гражданите. Гражданите трябва да се защитят.

fallback