Снимка: Булфото
fallback

Родителите трябва да купуват играчки на своите деца от сигурни търговски обекти с постоянен адрес, а освен това е необходимо задължително да се проверява дали играчката има маркировка CE и за каква възраст е предназначена, заяви Теменужка Грънчарова, експерт в Държавната агенция за метрологичен и технически надзор.

По думите на експерта потребителите трябва да проверяват и дали елементите на играчката са трайно закрепени, заради рисковете от задавяне, особено при малки деца.

Данните на ЕК са, че 90% от играчките, които са на европейския пазар, са произведени в Китай и българският пазар не прави изключение. От Китай обаче са и най-опасните играчки, посочи Грънчарова.

Тя допълни, че в началото на тази година са унищожени над 60 000 опасни играчки, които са влизали през Гърция у нас. При проверката на ДАМТН с икономическа полиция и НАП, е установено, че играчките са без маркировка и когато са поискани документи за оценено съответствие, свързани с безопасността, се е оказало, че фирмата не може да ги предостави.

Не повече от 40 на сто от проверените играчки в България се оказват опасни, допълни още Грънчарова. И пояснява, че когато се установи, че играчката е опасна и чрез въздействие върху нея, този риск не може да бъде отстранен, тя се унищожава.

До 15 000 лв. е максималната глоба за вносителя за опасна играчка. Търговецът се глобява с от 500 до 1500 лева.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

3

Анонимен

преди 7 години

40 процента?????!!!! Само?!?!

2

Ина

преди 7 години

"Не повече от 40"? Луди ли сте, по-добре без играчки!!!!!

1

Си Дзинпин

преди 7 години

Добре, че Кунева не е еврокомисар, иначе досега де бяха разстреляли министъра на икономиката на Китай.

fallback