Снимка: архив, Reuters
fallback

Регионалният поглед към данните на НСИ и Агенцията по заетостта за развитието на пазара на труда в страната през 2016 г. показва, че въпреки продължаващия спад на безработицата разкриването на работни места в много региони от страната постепенно забавя ход, пише в свой анализ Явор Алексиев от Института по пазарна икономика.

На база публикуваните до този момент данни очакваме средногодишен спад на броя на заетите на възраст 15-64 години през 2016 г. с около 20 хиляди души спрямо предходната година. Въпреки това поради по-бързо намаляващия брой на населението на страната очакваме статистиката да отчете лек ръст на средногодишния коефициент на заетост в същата възрастова група – до 63,4% (от 62,9% предходната година).

На база на тримесечните данни може да се очаква спад на коефициента на заетост с повече от 1 процентен пункт в 5 от 28-те области на страната, покачване с повече от 1 процентен пункт в 11 и запазване на заетостта около нивата от 2015 г. - в 12 области.

Северозападен район

През 2016 г. заетостта спада във всички области на Северозападна България, като най-голям е спадът в областите Ловеч (2,2 пр. п), Видин (1,8 пр. п) и Плевен (1,7 пр. п). Докато във Видин и Плевен тенденциите през последните години са по-скоро положителни, то в другите три области (и особено Враца), последствията от кризата са ясно видими и заетостта остава далеч от предкризисните нива.

Очакваме през 2016 г. Враца да е регистрирала най-ниското ниво на заетост от 2005 г. насам, като това е и областта с най-нисък коефициент за цялата страна. Ловеч (52,4%) и Монтана (53,3%) са съответно трети и четвърти в тази негативна класация, а второто място е за Силистра (52,2% заетост през 2016 г.).

Данните на АЗ за 2016 г. показват, че именно в Северозападния район на страната е и най-голямата концентрация на общини с коефициент на безработица над 25%. С изключение на областните центрове Монтана, Враца, Плевен и Ловеч, единствената друга община, в която безработицата е под 10%, е Троян.

Северен централен район

Заетостта в област Велико Търново запазва нивото си от миналата година (65%), което е и най-високата стойност за целия период след 2003 г. Заетите в областта намаляват през последните тримесечия, но остават над 100 хиляди души въпреки спада на населението на областта. Заетостта в Габрово също остава сравнително висока, макар да не е достигнала нивата от 2008 и 2009 г.

Най-трайна положителна тенденция на нарастване на заетостта се наблюдава в област Разград, но поради ниската база тя остава чувствително по-ниска от средната както за района, така и за страната.

След дълъг кризисен период подобрение се наблюдава и в другите две области на Северния централен район – Русе (през 2015 и 2016 г.) и Силистра (2016 г.). Последната обаче остава с втория най-нисък коефициент на заетост в страната. Област Русе, от своя страна, отбелязва седмо поредно тримесечие на ръст на броя на заетите на годишна база в края на 2016 г., макар темпът на създаване на работни места постепенно да се забавя.

Североизточен район

Всички области в Североизточния район на страната, с изключение на Варна, отбелязват ръст на заетостта през 2015 и 2016 г., като в Добрич и Шумен тя достига рекордните съответно 62,6% и 61,2%.

Заетостта в Търговище се повишава за трета поредна година, достигайки 53,6%, но остава далеч от предкризисните нива и е сред най-ниските в страната.  След като регистрира своеобразен рекорд от 68,4% през 2015 г., заетостта във Варна спада до 65,9%. Макар да остава най-високата в района и четвъртата най-висока в страната, това е и най-големият годишен спад за 2016 г.

Продължение на материала четете в Investor.bg

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

29

Статистик

преди 7 години

До Голата истинаЕто малко статистика по твоя въпрос,и то официална.1989г.- 8798000 души,ако можем да вярваме на НСИ на НРБ. От тогава насам естествения"прираст" е средно по-55000души.27х55-1485000. Нетна емиграция поне 2 милиона от тогава до днес.Приблезително 5.3 милиона реално население.Май ще излезеш прав другарю.Интересно в избирателните списъци има 7 милиона.Тоз 1.5 милиона фантома за кой ще идат на тези избори?Дали тоз път вместо при Цв.Цв. няма да отидат при кака Корни?Радев ще покаже!

28

Голата истина

преди 7 години

Къде е заровено кучето? Ами Ренета Инджова,една от малкото честни седесарки,заяви нещо преде няколко години но бързо командата на пожарникаря и затвори устата а придворните медии вкупом замлъкнаха,а разбира се простия народ забрави начаса казаното от нея. А ТО БЕ: ПРЕБРОЯВАНЕТО ОТ 2010 Е ФАЛШИВО! Родната статистика е стакмистика!Колко хора действително живеят у нас?-Това е въпроса.Ами по нейни сметки под 6 милиона и то към 2010та.А днес?Е там е отговора защо няма нови раб.места.НЯМА КОЙ ДА БАЧКА

27

БГ факти

преди 7 години

Тези цифри са за отчет пред Европейския съюз , защото се отпускат много пари за заетостта по разни програми а парите фактически се прибират и за други цели . Ако няма резултати парите спират. Е това е истината НОИ бълват фиктивни данни.

fallback